Kilkumetrowej wysokości mural przedstawia jadącego konno marszałka Józefa Piłsudskiego na tle biało-czerwonych barw, umieszczonych w konturach granic II Rzeczpospolitej. O lokalizacji malowidła na ścianie urzędu miasta zdecydowali w głosowaniu mieszkańcy Pieniężna.

Projekt upamiętnienia "Cudu nad Wisłą" przygotowało Stowarzyszenie Wewa działające przy miejscowym domu kultury. Odsłonięciu muralu towarzyszyły projekcje multimedialne 3D o tematyce patriotycznej.

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Ze względu na sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia zorganizowano je bez udziału publiczności, było transmitowane na miejskich kanałach internetowych.

Koszt wykonania muralu został w 90 proc. dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. To jeden z 12 tego typu projektów w kraju wybranych w ogłoszonym w lipcu przez MON konkursie pn. "Historyczny mural – 1920 Polskie zwycięstwo dla wolności Europy".

Jak informował resort obrony, celem przeznaczonego dla organizacji pozarządowych konkursu było m.in. upowszechnienie w lokalnych społecznościach wiedzy o przebiegu Bitwy Warszawskiej 1920 roku, jej znaczeniu dla Polski, Europy i świata, a także upamiętnienie bohaterów, żołnierzy i ochotników zaangażowanych w obronę ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana była mianem "Cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała ona o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem