Priorytet - szczepionka. Premier Morawiecki rozmawiał z prezes farmaceutycznego giganta

- Rozmawiałem z prezes Pfizer Polska - Dorotą Hryniewiecką-Firlej. Uzgodniliśmy zasady szczepionki z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Zależy nam, żeby szczepionka jak najszybciej do nas trafiła. To szansa na powrót do normalności - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. W innym wpisie zaznaczył, że w sprawie szczepionek przeciwko COVID-19 rozmawiał także wysokim przedstawicielem firmy w Stanach Zjednoczonych.

fot. Adam Guz/KPRM

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki na Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

"Od wielu dni walki z pandemią niewiele było takich, jak ten wczorajszy. Świat obiegła informacja dająca nadzieję, że w perspektywie kilku miesięcy będziemy dysponować skuteczną szczepionką przeciwko koronawirusowi. Od pewnego czasu przygotowujemy system dystrybucji oraz realizacji szczepień" - napisał szef rządu w facebookowym wpisie.

Morawiecki poinformował, że we wtorek rozmawiał z prezes Dorotą Hryniewiecką-Firlej z Pfizer - firmy odpowiedzialnej za opracowanej szczepionki przeciw koronawirusowi.

- Zależy nam, żeby jej firma jak najszybciej wyprodukowała i dostarczyła szczepionki w liczbie dawek wystarczającej dla całej naszej populacji. I o tym też rozmawiałem z panią prezes

 - dodał.

Szef rządu zapewnił, że w sprawie szczepionki rozmawiał także z wysokim przedstawicielem Pfizer z USA.

- Polska od początku jest obecna w europejskim mechanizmie zakupowym szczepionki, a umowa UE z firmą Pfizer zostanie podpisana przez Komisję Europejską dosłownie na dniach. W ten sposób zagwarantowane zostanie dostarczenie 300 mln dawek szczepionki do wszystkich państw UE, w tym do Polski - napisał premier.

- Kupimy w najszybszym możliwym terminie maksymalną liczbę dawek szczepionki, oczywiście w relacji do liczby naszej ludności. W pierwszej kolejności chcemy zaszczepić naszych wspaniałych medyków, służby mundurowe i osoby starsze. A wkrótce potem - mam nadzieję - wracamy do normalności

 - przekonywał.

Morawiecki podkreślił, że do czasu dostarczenia szczepionki najważniejszymi zasadami są stosowanie dystansu, dezynfekcji i maseczek.

Komisja Europejska podpisze w środę umowę na dostawy do 300 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19, która opracowywana jest przez firmy Pfizer i BioNTech. Umowa z konsorcjum ma zapewnić wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu szczepionki, jak również przekazania jej w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub jej redystrybucji w innych krajach europejskich.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo