WOT dalej wspierają szpitale

640 szpitali i placówek medycznych wspierają w czasie pandemii koronawirusa żołnierze Wojska Polskiego - poinformował rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. Wojsko prowadzi 245 punktów pobierania wymazów, utrzymuje 274 zespoły wymazowe, wspiera 145 stacji sanitarnych i 22 domy pomocy społecznej.

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/terytorialsi

W działania zaangażowanych jest obecnie prawie 6 tys. żołnierzy.

Pietrzak zaznaczył też, że wielu punktach wymazowych żołnierze odpowiadają nie tylko za pobieranie materiału biologicznego do badań, ale też za transport próbek do laboratorium.

Rzeczniczka 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej Aneta Szczepaniak poinformowała, że tylko żołnierze z północnego Mazowsza pomagają w 29 szpitalach tego regionu, m.in. w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, Wojskowym Instytucie Medycznym czy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Żołnierze dowożą do lecznic butle z tlenem, zapewniają też wsparcie logistyczne i administracyjne.

Szczepaniak wskazała również, że terytorialsi z północnego Mazowsza wspierają blisko 10 stacji sanitarno-epidemiologicznych w regionie. Dodała, że siły 5. MBOT od początku pandemii pobrały ponad 14 tys. wymazów do badań na obecność koronawirusa. Wymazy pobierane są m.in. w Żurominie, Płońsku, Wołominie, Ostrowi Mazowieckiej, Mińsku Mazowieckim, Łosicach czy Ostrołęce.

Całodobowe wsparcie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie zapewniają z kolei żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady OT. Do ich zadań należy m.in. pomoc w obsłudze administracyjnej, koordynacja ruchu osób i pojazdów wjeżdżających na teren stadionu czy wydawanie odzieży medykom i obsłudze placówki. Żołnierze posiadający uprawnienia na wózki widłowe pomagają również w dalszej rozbudowie szpitala.

Płk Marek Pietrzak podkreślił, że wsparcie systemu ochrony zdrowia jest dla formacji obecnie priorytetem i pochłania ponad 50 proc. wszystkich sił, które oddelegowane są do wsparcia walki z koronawirusem.

Zwrócił uwagę, że wojsko wspiera szpitale na dwóch poziomach. Pierwszy - podstawowy zakłada m.in. pomoc szpitalom w przeprowadzaniu wstępnego triażu pacjentów, logistyce, administracji czy przygotowaniu przyszpitalnych izb przyjęć. Drugi poziom zakłada wsparcie szpitali covidowych, gdzie wymagana jest bardziej specjalistyczne wiedza.

Pietrzak poinformował też, że w minionym tygodniu żołnierze Wojska Polskiego pobrali ponad 90 tys. wymazów. - Pobieramy od 16 do 18 tys. wymazów dziennie - zaznaczył. Jak dodał, wojsko zorganizowało od podstaw 10 punktów drive-thru.

Oprócz punktów drive-thru wojsko pobiera wymazy również w punktach przyszpitalnych oraz samodzielnych punktach mobilnych. Te ostatnie docierają m.in. do domów dziecka czy domów pomocy społecznej. Płk. Pietrzak poinformował, że niebawem wojsko będzie też pobierać wymazy w budowanych dopiero tzw. regionalnych punktach pobrań.

Oprócz żołnierzy WOT, w niesienie wsparcia szpitalom szeroko angażowani są żołnierze zawodowi z jednostek innych rodzajów sił zbrojnych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ, Inspektoratowi Wsparcia SZ oraz Dowództwu Garnizonu Warszawa. 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#WOT #Wojska Obrony Terytorialnej #koronawirus

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo