Azerbejdżan przyznał się do omyłkowego zestrzelenia śmigłowca

Azerbejdżan przyznał się do omyłkowego zestrzelenia w poniedziałek lecącego w przestrzeni powietrznej Armenii rosyjskiego śmigłowca bojowego Mi-24, w którym zginęło dwóch z łącznie trzech członków załogi. Wyraził jednocześnie swe ubolewanie i zadeklarował gotowość wypłacenia odszkodowania.

AlixSaz, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jak podało wcześniej ministerstwo obrony Rosji, śmigłowiec został trafiony odpalonym z ręcznej wyrzutni przeciwlotniczym pociskiem kierowanym w pobliżu granicy należącej do Azerbejdżanu Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej. Maszyna eskortowała z powietrza kolumnę samochodową, stacjonującego w Armenii kontyngentu rosyjskich sił lotniczych. W okolicy tej nie toczyły się żadne walki. Ocalały członek załogi Mi-24 doznał średnio ciężkich obrażeń i ewakuowano go do macierzystej bazy.

- "Lot śmigłowca odbywał się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy państwowej Azerbejdżanu z Armenią w czasie, gdy w strefie armeńsko-azerbejdżańskiego konfliktu o Górski Karabach trwają działania bojowe. Lot odbywał się o zmroku, na małej wysokości, poza strefą obserwacji radarowej obrony powietrznej. W rejonie tym nie pojawiały się wcześniej rosyjskie śmigłowce"

- głosi oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Azerbejdżanu.

Dodaje, że "w kontekście przedstawionych okoliczności i biorąc pod uwagę napiętą sytuację w regionie oraz podwyższoną gotowość bojową w związku z możliwymi prowokacjami strony armeńskiej, dyżurne dowództwo podjęło decyzję, by uderzyć. Strona azerbejdżańska wyraża stronie rosyjskiej ubolewanie z powodu tego tragicznego incydentu, który miał charakter przypadkowy i nie był skierowany przeciwko stronie rosyjskiej".

- "Strona azerbejdżańska składa wyrazy szczerego współczucia rodzinom zabitych członków załogi i życzy poszkodowanemu jak najszybszego powrotu do zdrowia. Strona azerbejdżańska deklaruje gotowość wypłacenia stosownego odszkodowania"

- czytamy w komunikacie. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Rosja #Armenia #Azerbejdżan #konflikt #Górski Karabach

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo