"Nasze relacje z USA ułożą się". Soloch prognozuje dalszą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi

Zakładamy, że nasze relacje z administracją Joe Bidena ułożą się dobrze, jeśli nie bardzo dobrze; wiele projektów - zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa - jest obecnie w toku i nic nie wskazuje na to, że ten proces zostanie zahamowany - stwierdził w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch.

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda pogratulował w sobotę na Twitterze Bidenowi "udanej kampanii prezydenckiej" i dodał, że "w oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów Polska jest zdeterminowana, by utrzymać wysoki poziom i jakość partnerstwa strategicznego z USA".

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego został zapytany w poniedziałek w TVP 1, czy pogratulowanie "udanej kampanii prezydenckiej" - a nie zwycięstwa w wyborach - było nietaktem.

- To jest przez naszą opozycję nadmiernie rozdmuchiwane. Pan prezydent pogratulował zwycięstwa Joe Bidenowi, to jest oczywiste. Natomiast doszukiwanie się jakiegoś kontekstu i złej wróżby dla przyszłych relacji polsko-amerykańskich jest nieuzasadnione

- powiedział Soloch.

Zapewnił, że kontakty między Polską a USA nie ustaną. Wskazywał, że wiele projektów - zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa - jest obecnie w toku i nic nie wskazuje na to, że ten proces zostanie zahamowany.

Szef BBN ocenił, że na początku swojej kadencji prezydent Duda nawiązał bardzo dobre kontakty z ówczesnym prezydentem USA Barackiem Obamą, którego zastępcą był wówczas Joe Biden. Z kolei w trakcie kadencji Donalda Trumpa - mówił Soloch - Andrzej Duda odbywał spotkania i konsultacje w think-tankami, jak Atlantic Council, które "bardziej były związane ze środowiskiem Demokratów, niż Republikanów".

Pewne przyczółki istnieją i zakładamy, że te relacje ułożą się dobrze, jeśli nie bardzo dobrze

- powiedział szef BBN.

Agencja Associated Press i telewizje CNN, NBC oraz Fox News ogłosiły w sobotę, że kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden pokonał w wyborach ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa i zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Joe Biden #Donald Trump #BBN #Paweł Soloch

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo