

Proponuje m.in. przyjęcie ustawy przewidującej zwiększenie nakładów w wysokości 6,8 proc. PKB w ciągu 2 lat.
– napisano w oświadczeniu.
Związkowcy z OZZL podkreślili, że pandemia może być okazją do otrzeźwienia polityków i podjęcia przez nich rzeczywistej naprawy publicznej ochrony zdrowia.
"Pierwszym i bezwzględnie koniecznym krokiem musi być radykalne, skokowe zwiększenie nakładów na publiczne lecznictwo. Dobrym sposobem do tego będzie przyjęcie przez Sejm RP obywatelskiego projektu ustawy przewidującej osiągnięcie nakładów w wysokości 6,8 proc. PKB w ciągu 2 lat"
– zaproponowali.
W oświadczeniu przypomniano, że taki projekt od kilku lat oczekuje w Sejmie na rozpatrzenie.
Związkowcy wskazali, że kolejnym działaniem rządzących musi być zapewnienie wzrostu liczby pracowników medycznych w publicznej ochronie zdrowia. W związku z tym oczekują pilnej nowelizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych tak, aby wysokość płac gwarantowanych zapewniła odpowiednią atrakcyjność pracy w publicznej ochronie zdrowia i doprowadziła do tego, że będzie ona konkurencyjna dla zatrudnienia w prywatnym sektorze.
Zaznaczyli też, że dobrym wzorem dla nowelizacji może być obywatelski projekt ustawy w tej sprawie, który jest w Sejmie od kilku lat.