„Dumni Biało-Czerwoni. Droga do Niepodległości” – wyjątkowa produkcja już dzisiaj na portalu Niezależna.pl

Na 123 lata Polska zniknęła z map Europy i świata po trzecim rozbiorze, dokonanym w 1795 roku. Nasi przodkowie nigdy nie pogodzili się z utratą ojczyzny. Polskość krzewiono pomimo prześladowań i surowych kar ze strony zaborców. Wybuchały powstania zbrojne. Marzenie o niepodległej Rzeczpospolitej ziściło się dopiero 1918 roku. Zawiłą i długą walkę o wolność opowiemy Państwu w najnowszym odcinku programu „Dumni Biało-Czerwoni. Droga do Niepodległości”.

Bartosz Kalich/Gazeta Polska

 

10 listopada na Dworzec Główny w Warszawie specjalnym pociągiem z Berlina przybywa Józef Piłsudski, powracający z pruskiej niewoli w Magdeburgu. Dzień później zostaje mu przekazana władza zwierzchnia nad państwem przez Radę Regencyjną. Tego samego dnia w Compiègne następuje zawarcie układu rozejmowego pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim, co oznacza ostateczne zakończenie I wojny światowej. Te wydarzenia stały się podstawą do ogłoszenia 11 listopada 1918 roku dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma >>ich<<. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)

 –  opisał tamten dzień Jędrzej Moraczewski, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego.

Jednak walka o wolność i suwerenność Polski była procesem złożonym i długoletnim. Bronić praw do własnego państwa musieliśmy także zaraz po 11 listopada 1918 roku.

O tych wydarzeniach, jakże ważnych dla naszej tożsamości narodowej, opowiemy Państwu w najnowszym odcinku programu „Dumni Biało-Czerwoni. Droga do Niepodległości”.

Premiera już 11 listopada.
 


 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Święto Niepodległości #Dumni Biało-Czerwoni #Droga do Niepodległości #11 listopada

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo