Co w nowej "piątce dla zwierząt"?

To będzie szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierząt - mówił dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, pytany o nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że będzie ona zawierać także zapisy dotyczące inspekcji ochrony zwierząt.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/goszka/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Minister Puda pytany w Programie I Polskiego Radia o nową ustawę o ochronie zwierząt wskazał, że "jest przygotowywana".

"Z tego co wiem, jest to projekt poselski, ale z tą różnicą, że będzie to ustawa o ochronie zwierząt i w jednej ustawie także połączymy ustawę o inspekcji ochrony zwierząt"

- powiedział. Dodał, że w związku z tym będzie to szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierzętom.

Minister przypomniał, że Unia Europejska "swoim prawem zabrania stosowania uboju rytualnego bez ogłuszania i my też chcemy dostosować się do tego".

Pytany, co możemy zyskać poprzez wprowadzenie w ustawie zakazu uboju rytualnego minister wskazał, że polskie mięso poprzez to, że "moglibyśmy mieć niewprowadzone te przepisy mogłoby być dyskryminowane przez obniżanie ceny i ograniczenia w dostępie do rynków". Według niego wprowadzenie ustawy o ochronie praw zwierząt skutecznie zablokuje takie praktyki.

Puda wskazał też na "interes samych rolników, rozumiany jako podnoszenie konkurencyjności".

"Z roku na rok wzrasta w UE zapotrzebowanie na mięso pozyskiwane ze zwierząt zabijanych bez zbędnego cierpienia i ten trend jest wyraźnie rosnący"

- stwierdził.

Szef rolnictwa, jak mówił, "będzie rekomendował" pozostawienie zapisu o dopuszczalności rytualnego uboju drobiu.

Tzw. "piątka dla zwierząt", czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt zaprezentował na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Forum Młodych PiS Michał Moskal. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa.

Nowela została uchwalona przez Sejm oraz przeszła etap prac w Senacie. Senat 14 października zaproponował 36 poprawek. Wśród nich jest wyłączenie z ograniczeń uboju rytualnego drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego. Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele Agrounii; domagano się odrzucenia noweli.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#piątka dla zwierząt #ustawa #Grzegorz Puda

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo