Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Szczególna uwaga zwrócona na RŚA

Pod hasłem "Podaruj nadzieję" w niedzielę Kościół będzie obchodził XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Będzie on poświęcony sytuacji chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej. Organizuje go polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

pixabay.com/WenPhotos

Od roku 2012 w Republice Środkowoafrykańskiej trwają walki w całym kraju, w wyniku których ponad 625 tys. osób zostało przesiedlonych (głównie kobiet i dzieci). Ludzie wciąż nie czują się na tyle bezpiecznie, aby powrócić do swoich domów. Przebywają w obozach dla uchodźców. Dzieci są coraz częściej ofiarami ataków i przemocy. Kilka tysięcy dzieci zmuszonych zostało do dołączenia do ugrupowań zbrojnych. Wzrasta przemoc seksualna wobec dziewcząt.

W przesłaniu wyemitowanym w czasie konferencji prasowej arcybiskup Bangi z Republiki Środkowoafrykańskiej kard. Dieudonné Nzapalainga powiedział, że choć ludność kraju w ostatnich latach doświadczyła wielu trudnych wydarzeń, to jednak "chrześcijanie prawdziwie wierzący nie pozostali bierni". Zwrócił uwagę, że podjęli oni "dialog z braćmi pełnymi gniewu", co zniwelowało wzajemne napięcia i agresję.

"W imię wiary możemy przenosić nawet góry" - oświadczył kard. Dieudonné Nzapalainga wyjaśniając, że modlitwa daje pokój, ufność i przemienia to, co trudne.

Arcybiskup Bangi wyraził także wdzięczność Polakom za dotychczasowe wsparcie i poprosił o kontynuację pomocy. Wspomniał, że dzięki materialnej pomocy wiele dzieci będzie miało szansę na edukację oraz pomoc medyczną. Z zebranych przez Kościół katolicki funduszy utrzymywane są m.in. obozy dla uchodźców - zwrócił uwagę kard. Nzapalainga.

Dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło zwrócił uwagę, że Republika Środkowoafrykańska boryka się z analfabetyzmem wśród dzieci.

- Wiele z nich staje się łupem różnych band - powiedział duchowny. Wspomniał, że w Republice Środkowoafrykańskiej brakuje także ośrodków zdrowia i szpitali oraz personelu, który mógłby w nich pracować. Pomoc materialna potrzebna jest także na kształcenie miejscowych katechistów oraz wsparcie w ich utrzymaniu - dodał ks. prof. Cisło.

Nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Franciszka, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podkreślił, że "solidarność z potrzebującymi jest wyznacznikiem chrześcijańskiego życia". Wyjaśnił, że jest ona "rodzajem więzi między osobami, które wierząc w Jezusa Chrystusa pragną dzielić się swoim życiem i tym, co posiadają, aby wspomagać braci będących w potrzebie".

Bp Miziński zaapelował jednocześnie do wiernych, by czas pandemii nie osłabił ich otwartości na potrzeby mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej, którzy doświadczają wojen, przemocy oraz trudnej sytuacji gospodarczej.

- Ważne, byśmy nie ustawali w tym ważnym dziele świadczenia sobie miłości braterskiej poprzez modlitwę, duchową jedność oraz konkretną pomoc materialną

 - powiedział sekretarz generalny KEP.

Decyzję o tym, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym podjęła Konferencja Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r. Organizatorem tego dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co roku wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Plan obchodów XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym:

sobota, 7 listopada

Apel Jasnogórski – Częstochowa

niedziela, 8 listopada

godz. 7.00 Msza święta transmitowana przez TVP z Łagiewnik

niedziela, 8 listopada

godz. 17.00 modlitwy w intencji prześladowanych– Poznań kościół jezuitów, ul. Szewska 18.


Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Od 2009 r. Sekcja Polska PKWP, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również wydanie publikacji "Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan". Wydało też "Wierzę. Mały Katechizm katolicki" i przetłumaczoną na 176 języków książkę dla dzieci "Bóg przemawia do swoich dzieci: wybrane teksty z Biblii".

Wspierać można wysyłając SMS na numer 72405 o treści RATUJE. Koszt smsa to 2 zł plus VAT (2,46 zł. brutto), lub wpłacając na konta: ING Bank Śląski o/ Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759 bądź PKO BP o/ Warszawa 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, episkopat.pl

 

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo