Nowelizacja zakazuje także umieszczania na pomnikach i tablicach symboli związanych z tymi ideologiami. Napisano w niej, że reżim komunistyczny w Czechosłowacji w latach 1948-1989 był nielegalny i miał na celu ograniczanie praw podstawowych i wolności.

Uznano, że Komunistyczna Partia Czechosłowacji i Komunistyczna Partia Słowacji (KSS) były organizacjami przestępczymi. KSS po „aksamitnej rewolucji” i upadku komunizmu została przekształcona w Partię Lewicy Demokratycznej, którą później wchłonęła partia Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) byłego premiera Roberta Fico.

Ulice, place lub parki nie będą także mogły nosić nazw związanych z władzami Republiki Słowackiej, która istniała od 1939 do 1945 roku, i była związana z nazistowskimi Niemcami.

Od zakazów, które wprowadziła nowelizacja, mają obowiązywać wyjątki. Chodzi o osoby, które były członkami reżimowych organizacji, ale przyłączyły się do ruchu oporu przeciwko nim. Zgodnie z nowelizacją wątpliwości ma rozstrzygać Instytut Pamięci Narodowej, który opracowuje dokumenty z lat represji 1939–1989.