Kwarantanna na Litwie. Będą mecze, nie będzie mszy

Na Litwie od soboty przez trzy tygodnie będzie obowiązywała ogólnokrajowa kwarantanna w celu zahamowania epidemii Covid-19 – postanowił w środę rząd. Wskaźnik zachorowalności w kraju wynosi obecnie około 300 infekcji na 100 tys. mieszkańców. Kwarantanna zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę do północy 29 listopada.

Wilno
pixabay.com

„Jestem przekonany, że przeniesie to efekty i pozwoli ustabilizować sytuację” - powiedział premier Saulius Skvernelis. Jego zdaniem „wprowadzane ograniczenia są wyważone, a ich powodzenie zależy od tego, jak się będzie zachowywało społeczeństwo”.

Na czas kwarantanny ograniczona zostanie praca placówek żywieniowych. Restauracje, kawiarnie, bary będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na wynos.

Sklepy i apteki będą otwarte pod warunkiem, że zostaną zapewnione niezbędne środki higieny i dystans społeczny – 10 metrów kwadratowych na jedną osobę. W uroczystościach weselnych i pogrzebowych będzie mogła uczestniczyć tylko najbliższa rodzina – maksymalnie 10 osób.

Od soboty nie będą czynne kluby sportowe, muzea, kina, teatry, biblioteki. Zakazane zostanie organizowanie przedsięwzięć w zamkniętej i otwartej przestrzeni. Zawody sportowe będą się odbywały, ale bez kibiców. W transporcie publicznym będzie ograniczana liczba pasażerów.

Praca w instytucjach państwowych i prywatnych w miarę możliwości przejdzie na tryb zdalny. Nauczanie w szkołach i na uczelniach wyższych również będzie odbywało się zdalnie za wyjątkiem nauczania w szkołach podstawowych. Przedszkola i klasy podstawowe będą otwarte. Decyzja o tym, czy dziecko będzie uczęszczało tu na zajęcia, pozostawiana jest rodzicom.

W czasie kwarantanny zabronione będzie przekraczanie granicy państwowej za wyjątkiem przewidzianych przypadków. Dozwolony będzie przejazd przez kraj tranzytem.

Ograniczone zostaną odwiedziny chorych w szpitalach i pacjentów placówek opieki społecznej, ale placówki opieki zdrowotnej będą świadczyły usługi przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa.

Wspólnotom religijnym na czas kwarantanny zaleca się zawieszenie obrzędów.

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano 639 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło siedem zainfekowanych osób. Od początku epidemii koronawirusem zakażonych zostało 18 092 mieszkańców kraju. Wyzdrowiały 5082 osoby, 182 zmarły.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Litwa #stan epidemii #kwarantanna #narodowa kwarantanna #COVID-19

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo