Brak słów! Skandaliczny napis na szkole dla niepełnosprawnych. „Wynosić się stąd”

Policja szuka sprawców napisu składającego się m.in. ze słów "wynosić się!" i znaku błyskawicy, który kilka dni temu nieznani sprawcy wymalowali czerwonym sprayem na murze przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 24 w Płocku (Mazowieckie). Prowadzone w sprawie czynności dotyczą uszkodzenia mienia.

zdjęcie ilustracyjne
policja.pl

Napis: "Wynosić się! ino chyżo bom zniesmaczony" i znak błyskawicy na murze płockiej szkoły specjalnej pojawił się prawdopodobnie w nocy z 29 na 30 października.

Rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku mł. asp. Marta Lewandowska poinformowała w środę  że w związku z napisem wpłynęło zawiadomienie. Jak podkreśliła, "w tej chwili trwają czynności wyjaśniające w sprawie uszkodzenia mienia".

- W kierunku miejsca, gdzie pojawił się napis, skierowane są kamery monitoringu. Materiał video zostanie dokładnie przeanalizowany w celu ustalenia wizerunku sprawcy bądź sprawców

- wyjaśniła Lewandowska.

Zawiadomienie w sprawie napisu złożyła dyrektor płockiej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24 Katarzyna Gano-Dąbrowska. Jak przekazała, zawiadomienie zakwalifikowano jako uszkodzenie mienia. Dodała, iż po złożeniu zawiadomienia policja wykonała dokumentację napisu.

- Jak mogę skomentować ten napis? To po prostu wandalizm. Nie odnosimy tego do naszych dzieci

- powiedziała Gano-Dąbrowska. Podkreśliła, iż napis został już zamalowany – uczynił to właściciel obiektu, spółka Inwestycje Miejskie.

W Szkole Podstawowej Specjalnej nr 24 w Płocku uczą się dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Placówka działa od 1992 r. W międzyczasie funkcjonowała jako Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 ze szkołą podstawową i gimnazjum. Obecna siedziba szkoły, oddalona od centrum miasta, powstała w 2015 r. To przestronny budynek z nowoczesnym wyposażeniem, gdzie od 2019 r. działa też oddział przedszkolny. Jego właścicielem jest spółka Inwestycje Miejskie, a szkoła jest jego administratorem.

[polecam;https://niezalezna.pl/361227-wulgarny-napis-na-kaplicy-na-starym-cmentarzu-profanacja-swiatyni-w-nowym-saczu]

Od 2013 r. płocka Szkoła Podstawowa Specjalna nr 24 organizuje akcję pieczenia ciasteczek "marcelinek", które 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, są rozdawane wśród mieszkańców miasta i turystów. Ciasteczka mają kształt kapelusza Marceliny Rościszewskiej (1875-1949), pedagoga i działaczki społecznej, która została odznaczona przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za udział w obronie Płocka przed armią bolszewicką w 1920 r. Wypiekiem ciasteczek zajmują się uczniowie placówki wraz z rodzicami i nauczycielami. Akcję ich rozdawania wspierało dotychczas ZHP. W 2019 r. rozdano 2,5 tys. "marcelinek".

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, powstanie o wiele mniej ciasteczek i nie będą one rozdawane na płockich ulicach w Narodowe Święto Niepodległości. Szkoła przypomni natomiast historię "marcelinek" w publikacji na swej stronie internetowej. 

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Płock #Mazowsze #Błyskawica #policja #szkoła dla niepełnosprawnych

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo