Dzieci z klas 1-3 zostają w domach - rusza nauka zdalna. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Zasiłki będą przyznawane dokładnie na takich samych zasadach, jakie są określone w prawie i takich, jakie obowiązywały wiosną - zapewnił dziś premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie portalu niezalezna.pl. Od przyszłego tygodnia uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych rozpoczną naukę zdalną.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

Dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od przyszłego tygodnia (9 listopada) dzieci uczęszczające do klas 1-3 szkół podstawowych rozpoczną naukę zdalną. Zapowiedziano też przedłużenie okresu pracy zdalnej dla uczniów powyżej 4. klasy do 29 listopada z zastrzeżeniem, że „być może nastąpi konieczność przesunięcia tej daty”.

W nawiązaniu do nowych zasad nauki najmłodszych, nasza redakcja zwróciła się z pytaniem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

- Czy rodzicom dzieci w klasach 1-3 szkół podstawowych będzie przysługiwać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki? Będzie on dotyczyć zarówno rodziców, którzy mogą pracować zdalnie, jak i tych, którzy tej pracy zdalnie wykonywać nie są w stanie?

- pytaliśmy.

- Takiego rozróżnienia na tych, którzy mogą pracować zdalnie lub nie mogą, nie będziemy czynić. Nie mamy wiedzie z poziomu państwowego co do każdego z piętnastu milionów obywateli, którzy pracują - odparł Morawiecki.

Przyznał, że rząd w tej kwestii zda się na przedsiębiorców i samorządowców. - W przypadku administracji centralnej, administracji państwowej, wydałem dyspozycje, by znaczna część pracowników udała się na pracę zdalną - dodał.

Premier zapewnił, że zasiłki będą przyznawane dokładnie na takich samych zasadach, jakie są określone w prawie i takich, jakie obowiązywały wiosną.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).
  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Pracownik lub zleceniobiorca składa oświadczenie do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniodawcy.

Jeśli dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacał ZUS, płatnik składek przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do ZUS. Może to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W takim przypadku skan oświadczenia potwierdzonego za zgodność z oryginałem dołącza do zaświadczenia Z-3 / Z-3a.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS.

Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.

Oświadczenie może być przekazane elektronicznie – za pośrednictwem  (PUE) ZUS. Na portalu PUE ZUS oświadczenie należy złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58 Skarga/Wniosek świadczeniobiorcy/ płatnika składek w sprawie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego.

Więcej informacji dostępnych TUTAJ.

 

Źródło: niezalezna.pl

#dodatkowy zasiłek opiekuńczy #Mateusz Morawiecki #lockdown #nauka zdalna #nauka zdalna 1-3 #koronawirus

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo