Od profanowania Twych obrazów – wybaw nas!

Częstochowski sąd postanowił dziś objąć miesięczną obserwacją sądowo-psychiatryczną Jerzego D., który 9 grudnia próbował uszkodzić obraz Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Tymczasem wierni w Polsce i na całym świecie są głęboko poruszeni pr

Krzysztof Świertok/Biuro Prasowe Jasnej Góry
Częstochowski sąd postanowił dziś objąć miesięczną obserwacją sądowo-psychiatryczną Jerzego D., który 9 grudnia próbował uszkodzić obraz Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Tymczasem wierni w Polsce i na całym świecie są głęboko poruszeni próbą zniszczenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Na Jasną Górę przybywa coraz więcej pielgrzymek w intencjach przebłagalno-wynagradzających, a w kościołach odprawiane są nabożeństwa ekspiacyjne.

Zgodnie z zarządzeniem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo we wszystkich kościołach archidiecezji w minioną niedzielę odprawiono nabożeństwa przebłagalne w związku z próbą zniszczenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Do modlitwy ekspiacyjnej włączyli się także biskupi, kapłani i wierni w całym kraju i za granicą.

Podczas nabożeństw ekspiacyjnych odmówiono Akt wynagrodzenia i zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi oraz zostały odśpiewane suplikacje.

„O Serce Niepokalane! Pomóż nam przezwyciężyć grozę zła, które tak łatwo zakorzenia się w sercach współczesnych ludzi – zła, które w swych niewymiernych skutkach ciąży już nad naszą współczesnością i zdaje się zamykać drogi ku przyszłości! Od niewypełniania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego – wybaw nas! Od profanowania Twych świętych obrazów – wybaw nas!” – modlił się abp Wacław Depo.

W dniach 17–21 grudnia ze względu na prace techniczno-konserwatorskie związane ze wzmocnieniem zabezpieczeń wizerunku Czarnej Madonny, Kaplica Cudownego Obrazu jest zamknięta. Zgodnie z decyzją kustosza jasnogórskiego sanktuarium, wszystkie msze św. i nabożeństwa odprawiane są w tych dniach w bazylice jasnogórskiej. Ponadto w zakrystii jasnogórskiej wyłożona jest księga pielgrzymek parafialnych przyjeżdżających na Jasną Górę w intencjach ekspiacyjno-wynagradzających za profanację Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Oświadczenie w związku z próbą profanacji jasnogórskiego obrazu wydało Prezydium Konferencji Episkopatu Polski:

„Niepokój budzi brak szacunku dla tego świętego i czczonego nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie wizerunku. Takie postawy ukazują głębokie rozdarcie współczesnego człowieka i uprzedzenia wobec wartości chrześcijańskich. W jakiejś mierze nastawienia te są skutkiem niechęci wobec Kościoła katolickiego, duchowieństwa i w ogóle chrześcijaństwa. (...) Mamy nadzieję, że przeżywane dziś przez nas tak boleśnie sytuacje wpłyną na zmianę postaw tych, którzy zatracili poczucie szacunku wobec tego, co dla wielu jest święte” – napisali przedstawiciele episkopatu.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Piotr Łuczuk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo