Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska wygrała w Cardiff z Walią 1:0 i utrzymała się w najwyższej dywizji piłkarskiej Ligi Narodów • • • Włochy: centroprawica wygrała wybory parlamentarne, otrzymała 41-45 procent głosów - wynika z sondażu exit poll telewizji RAI • • •

Szef MSW Austrii: Mamy do czynienia z trwającym atakiem terrorystycznym. Napastnicy uzbrojeni i niebezpieczni

W trakcie strzelaniny, do jakiej doszło w poniedziałek wieczorem w śródmieściu Wiednia, zginęli przechodzień oraz zabity przez interweniującą policję jeden z domniemanych napastników, a co najmniej 6 innych cywilów oraz policjant odniosło ciężkie rany - poinformowały władze. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz oświadczył, że był to „ohydny zamach terrorystyczny”. Z kolei szef MSW Austrii poinformował, że część terrorystów jest „mobilna” i mogła nawet przedostać się poza obszar ścisłego centrum Wiednia.

mapka ilustrująca miejsca, w których odnotowano skoordynowane ataki terrorystów w Wiedniu
twitter.com/InformazioneA

Pierwsze strzały padły około godziny 20. na ulicy Seitenstettengasse. Jak oświadczyła rzeczniczka policji, na razie nie udowodniono, że miało to związek ze zlokalizowaną tam synagogą. Nie potwierdziły się też dotąd pogłoski o wzięciu zakładników.

Ogień z broni palnej wznawiano potem jeszcze w pięciu innych miejscach, co wskazuje, że napastników było co najmniej kilku. Przy zabitym znaleziono broń długą, a pościg za jego wspólnikami jeszcze się nie zakończył. Do szpitali przewieziono łącznie 15 rannych.

W związku z utrzymującym się zagrożeniem centrum Wiednia jest całkowicie zablokowane przez policję, a mieszkańców miasta wezwano, by nie opuszczali swych domów lub miejsc gdzie się aktualnie znajdują. 

Wiedeńskie służby wystosowały na Twitterze komunikaty w różnych językach (m.in. po polsku), wzywające do unikania miejsc publicznych, a w szczególności środków transportu publicznego. Z najnowszych informacji wynika, że prowadzona przez służby operacja antyterrorystyczna w centrum Wiednia jeszcze się nie zakończyła. Media donoszą, że na wolności pozostaje nadal kilku ciężko uzbrojonych terrorystów.

Minister spraw wewnętrznych Austrii poinformował: „Nadal mamy do czynienia z trwającym atakiem terrorystycznym... Nadal jest kilku dobrze uzbrojonych i niebezpiecznych sprawców”. Mówi też, że sprawcy są „mobilni” i dlatego władze nie ujawniają, w których dokładnie miejscach prowadzone są aktualnie działania i policyjne poszukiwania. Istnieje uzasadnione ryzyko, że terrorystom udało się uciec poza Wiedeń. Czeskie służby prowadzą już wyrywkowe kontrole na granicy z Austrią.

Z oficjalnego komunikatu wiedeńskiej Policji wynika, że ok. godziny 20:00: oddano kilka strzałów w okolicach Seitenstettengasse. Potwierdzono, że ataku dokonało kilku terrorystów uzbrojonych w karabiny. Potwierdzono oficjalnie informacje o jednej ofierze śmiertelnej i kilku osobach rannych (w tym jeden ranny funkcjonariusz). Policja potwierdziła oficjalnie zastrzelenie jednego z atakujących przez funkcjonariuszy. Na najnowszym nagraniu widać, że część terrorystów poddała się i została już zatrzymana przez policję. Nie ma jednak pewności, czy udało się zatrzymać wszystkich napastników.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

Komunikat o podobnej treści pojawił się także w języku polskim:

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, Twitter

#Wiedeń #atak #terroryści #Austria #terroryzm

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo