Co dalej z ochroną życia? Rzeczniczka PiS przyznaje: Orzeczenie TK nie mogło być inne

Trwają prace nad nowymi rozwiązaniami ustawowymi dotyczącymi ochrony życia. - Kwestia wad letalnych jest do rozwiązania, poszukujemy takiego rozwiązania, które będzie zgodne z konstytucją. Rozwiązanie nad którym pracujemy musi być precyzyjne, dokładne i nie może pozostawiać żadnych wątpliwości co do zgodności z wyrokiem TK - powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Jak dodała, orzeczenie Trybunału "nie mogło być inne".

Anita Czerwińska
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Trybunał Konstytucyjny orzekł niedawno, że przepis zezwalający - na mocy tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po tym orzeczeniu rozpoczęły się wulgarne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego - manifestacje, blokowanie ulic, protesty przed i w kościołach, a także akcje w mediach społecznościowych.

Rzeczniczka PiS zaznaczyła, że "kwestia wad letalnych jest do rozwiązania i tego rozwiązania poszukujemy, ale ono musi być zgodne z konstytucją w świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego".

- Orzeczenie TK nie mogło być inne. Trybunał orzekł o tym, o czym stanowi konstytucja, nie mogło być inaczej

 - zaznaczyła.

- Rozwiązanie, nad którym pracujemy musi być bardzo precyzyjne, dokładne, ale jednocześnie nie może pozostawiać żadnych wątpliwości co do zgodności z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego

 - podkreśliła Czerwińska.

Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu projekt nowelizacji przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży; aborcja byłaby możliwa w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, nie umożliwiałoby jej wystąpienie innych wad rozwojowych.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Anita Czerwińska #PiS #aborcja

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo