Grupa przemytnicza została rozbita

Służby zatrzymały sześć osób zajmujących się przemytem papierosów bez akcyzy przez polsko–ukraińską granicę na Bugu; Skarb Państwa miał stracić 17 mln zł - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Podejrzani usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani. Grozi im do 10 lat więzienia.

pixabay

Z informacji śledczych wynika, że papierosy przemycano z Ukrainy przez Bug na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi w głąb kraju. "W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła, o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, a kierowcy w trakcie ucieczki z miejsca przemytu kilkukrotnie taranowali samochody Straży Granicznej blokujące im wyjazd" - poinformowała prokuratura.

Prowadzone przez śledczych postępowanie dotyczy działalności zorganizowanych grup przestępczych w okresie od marca 2019 r., które zajmowały się przemytem papierosów w rejonie granicy na Bugu w okolicach Hrubieszowa, Zbereża i Woli Uhruskiej. Z ustaleń prokuratorów wynika, że grupy te dokonały kilkudziesięciu przemytów papierosów, w wyniku czego Skarb Państwa stracił prawie 17 mln zł.

Zatrzymań dokonał Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wspólnie z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej w Chełmie. Sześciu zatrzymanym osobom prokurator postawił zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytów celnych.

Sześciu podejrzanych zostało aresztowanych. Wśród nich jest szef jednej z grup przestępczych. Czterech kolejnych członków tych grup przestępczych poszukiwanych jest listami gończymi.

Jak przekazała prokuratura, w trakcie działań przeszukano 14 posesji, na których ujawniono i zabezpieczono przedmioty wykorzystywane w przestępczej działalności. Wsparcia technicznego w realizowanych czynnościach udzieliła Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX.

Z informacji prokuratury wynika, że postępowanie ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczyli dalszych zatrzymań w tej sprawie.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Bug #Polska #Ukraina #Prokuratura Krajowa #papierosy

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo