Protesty przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego trwają od zeszłego czwartku, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W ramach trwających od ponad tygodnia protestów w sprawie orzeczenia TK w piątek w stolicy odbył się Marsz na Warszawę.

Dziś Strajk Kobiet ogłosił wstępny skład Rady Konsultacyjnej.

- Rada ma pracować nad tym, aby głosy masowych protestów w Polsce (...) zebrać i uporządkować. Tak, aby żaden głos nie zginął

- przekazała mediom Marta Lempart.

Wśród postulatów Strajku Kobiet znalazły się m.in. kwestia aborcji i pełni praw kobiet, prawa społeczności LGBT, wprowadzenie świeckiego państwa i usunięcie religii ze szkół, zaradzenie katastrofie klimatycznej czy likwidacja tzw. śmieciówek na rynku pracy. Chce się zająć także kwestiami praw zwierząt, edukacji oraz służbą zdrowia.

Działalność liderki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet najwyraźniej imponuje prof. Magdalenie Środzie. Ta przyznała dziś na antenie TVN, że „Lempart jest Wałęsą dzisiejszych czasów”.

Jak Internauci ocenili pogląd prof. Środy? Poniżej wybrane wpisy: