Z OSTATNIEJ CHWILI

Rzecznik rządu: potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO; to dobry krok, ale nie decydujący • • •

Od stycznia 29 przypadków odry w Polsce

Od początku roku do 15 października zanotowano w Polsce 29 przypadków odry, w ubiegłym roku w tym samym czasie było ich 1493. Takie dane przynosi najnowsze zestawienie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/stevepb/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Odra jest zakaźną chorobą wirusową. Szerzy się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej na nią nie chorowała i nie była szczepiona przeciw niej, jest podatna na zakażenie i – jak wskazują eksperci – w razie styczności z chorym zakazi się z prawdopodobieństwem wynoszącym około 98 proc.

Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed tą chorobą.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#odra #Polska #choroba #wirus

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo