W regionie jest 45 łóżek respiratorowych dla pacjentów z najcięższymi objawami COVID-19. Według ostatnich danych zajęte było 31 z nich.

"Mamy adekwatne do sytuacji zabezpieczenie mieszkańców województwa lubuskiego w łóżka covidowe. Niemniej cały czas pracujemy nad tym, aby stale mieć bezpieczną rezerwę. Obszar, w którym powinniśmy jako region zbudować większe zaplecze, to personel medyczny. Dlatego wojewoda Władysław Dajczak ogłosił nabór dla wolontariuszy i pracowników medycznych"

– powiedział Zieleński.

Lubuski Urząd Wojewódzki poinformował w piątek, że w regionie potwierdzono 394 nowe zakażenia koronawirusem, trzy osoby zmarły. Najwięcej zakażeń – 61 – było w powiecie międzyrzeckim.

Od początku pandemii w Lubuskiem wirusa SARS-CoV-2 wykryto u 6 412 osób, z których 2 063 wyzdrowiały. Zmarło 65 chorych. Jeśli chodzi o liczbę zachorowań, to najwięcej wykrywa się ich w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze.

W województwie lubuskim wirus najczęściej przenoszony jest w rodzinach. W regionie występuje kilka większych ognisk COVID-19, m.in. wśród pensjonariuszy i pracowników niektórych domów pomocy społecznej czy też wśród pacjentów i personelu szpitalnego.

Placówką wyznaczoną do leczenia pacjentów z COVID-19 jest Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Ponadto wojewoda znacząco zwiększył liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem w szpitalach w Drezdenku, Sulechowie, Słubicach i Kostrzynie nad Odrą.

Szpital tymczasowy dla województwa lubuskiego ze 170 łóżkami (w tym z 25 respiratorowymi) powstanie w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze Szpitala Uniwersyteckiego.

Jego uruchomienie jest planowane na przełomie listopada i grudnia br.

W razie potrzeby są też plany organizacji tymczasowej lecznicy w hali sportowej w Zielonej Górze.