Tydzień historycznych rocznic

  

To był tydzień ważnych rocznic w dziejach świata. W poniedziałek minęła trzecia rocznica wyboru najmłodszej wówczas premier kobiety w historii globu, 37-letniej Jacindy Ardern, która kieruje od tego czasu lewicowym rządem Nowej Zelandii, kraju, który wkrótce stanie się siódmym państwem na świecie z zalegalizowaną eutanazją. We wtorek trzecia rocznica ogłoszenia deklaracji niepodległości Katalonii przez tamtejszy parlament. Pozostała na papierze, ale towarzyszyły jej ostry konflikt polityczny, demonstracje i wyroki więzienia dla secesjonistów. Nie przeszkadza to hiszpańskim politykom czynić absurdalnych zarzutów łamania praworządności przez… Polskę.

W środę minęła 72. rocznica przyjęcia przez Izrael swojej charakterystycznej flagi. Państwo, dodajmy, stworzone w olbrzymiej mierze wysiłkiem polskich Żydów, w którego pierwszym parlamencie ogromna większość posłów mówiła po polsku. W czwartek minęły 22 lata od dnia, gdy legenda podboju kosmosu John Glenn (USA) ponownie znalazł się na orbicie – miał wtedy 77 lat. To, co dla nas najważniejsze, dzieje się w Polsce, warto jednak znać także historię świata – choćby po to, aby lepiej zrozumieć nasze w niej miejsce.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts