Podstawowy imperatyw moralny

  

„Zwykli księża” – tak się podpisali, choć większość z nich nie jest typowymi wikariuszami czy proboszczami – napisali list-apel „5 x NIE/5 x TAK”, a w nim wiele słusznych uwag. Jeśli mnie coś w nim zaskoczyło, to tylko całkowite przemilczenie tematu ostatnich dni. Ani słowa o obronie życia, nawet wzmianki o aborcji czy obronie niepełnosprawnych. To sprawia, że choć z wieloma innymi elementami tego listu się zgadzam (choćby z ostrzeżeniem przed tolerowaniem czy ukrywaniem przestępstw seksualnych, a także zbyt bliskimi relacjami z władzą), to nie mógłbym – nawet gdybym był księdzem – się pod nim podpisać. Dlaczego?

Tak się bowiem składa, że wiarygodność Kościoła zależy nie tylko od jego podejścia do ofiar molestowania seksualnego, lecz także od głoszenia i obrony Ewangelii życia. Tam, gdzie ona znika, tam Kościół traci smak, przestaje być znakiem sprzeciwu. Dla mnie to też niezmiernie istotne, bo ja jestem przeciwko aborcji, z tego samego powodu, dla którego jestem przeciwko pedofilii i wykorzystywaniu seksualnemu nastolatków. W jednym i drugim przypadku trzeba bronić praw słabszych przeciwko silniejszym. To dla mnie podstawowy imperatyw. Nie religijny, moralny.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts