"Na tym etapie śledczy ustalają czy doszło do naruszenia prawa w takim stopniu, by osoby odpowiedzialne za te czyny ścigać z urzędu, gdyż dotychczas nie ma formalnych zgłoszeń od osób, które poczuły się pokrzywdzone"

– powiedział prokurator Wojtasik

W obu przypadkach postępowania wyjaśniające zostały wszczęte po zgłoszeniach od policjantów patrolujących miasto i okolice ponad 30-metrowej figury stojącej na obrzeżach Świebodzina.

W nocy z 27 na 28 października br. policjanci zauważyli na pomniku dwa rysunki wieszaka wykonane niebieską farbą i mierzące ok. 50 cm. To jeden z symboli strajku aborcjonistek.

"Powiadomiony o tym fakcie proboszcz nie zgłosił jednak formalnie uszkodzenia mienia. Być może sprawa zostanie umorzona, albo wszczęta z artykułu mówiącego o obrazie uczuć religijnych. Została wykonana dokumentacja fotograficzna i trwa ustalanie autora rysunków"

- powiedział Wojtasik.

Druga z zarejestrowanych spraw dotyczy wydarzenia z 28 października br. Tego dnia, o godz. 21:50 policjanci zauważyli na pomniku Chrystusa wyświetlony znak błyskawicy – to inny z symboli wykorzystywanych podczas trwających protestów i przez tzw. strajk kobiet.

Na pobliskim parkingu policjanci znaleźli mężczyznę, który miał projektor i z niego wyświetlał tenże symbol. Poprosili go o wyłączenie urządzenia, co uczynił. Po wylegitymowaniu spakował sprzęt i odjechał.

"To mieszkaniec Iłowej w pow. żagańskim. Tutaj też nie było zgłoszenia od ewentualnych pokrzywdzonych, mimo że nagranie figury z błyskawicą szybko znalazło się w internecie. Sprawa jest jednak wyjaśniana"

– powiedział prokurator.

Wojtasik dodał, że w okręgu zielonogórskim to jedyne sprawy prowadzone przez prokuratury rejonowe, mające związek z trwającymi protestami. Przypomniał, że za uszkodzenie mienia zgodnie z polskim prawem grozi do pięciu lat więzienia, natomiast za obrazę uczuć religijnych do dwóch lat pozbawienia wolności.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim Łukasz Gospodarek przekazał, że w tym okręgu nie ma dotąd wszczętych postępowań będących skutkiem wydarzeń związanych z ogólnopolskim protestem przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.