Prezydent zabiera głos po wyroku TK. Złoży do Sejmu projekt zmian ustawy o planowaniu rodziny

- Po przeprowadzeniu konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych - oświadczył dzisiaj prezydent RP, Andrzej Duda.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dzisiaj na stronach Kancelarii Prezydenta pojawiło się oświadczenie Andrzeja Dudy związane z niedawnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał tzw. aborcyjną przesłankę eugeniczną za niezgodną z konstytucją RP. 

"Osobiście podzielam pogląd, iż tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją, mówiłem o tym wielokrotnie publicznie. Prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować – na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa" - napisał prezydent. 

Zaznaczył, że wyrok uniemożliwił również aborcję w sytuacji wystąpienia wad letalnych płodu, "w której wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie".

"Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne"

- czytamy w prezydenckim oświadczeniu.

Jak stwierdził prezydent, po przyjęciu ustawy możliwe będą trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży:

  • z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki,
  • z powodu gwałtu lub kazirodztwa
  • z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka.

"Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych – zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że niezależnie od zmian w prawie należy objąć szczególną ochroną rodziny wychowujące niepełnosprawne dzieci.

"Urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością jest wielkim aktem rodzicielskiej miłości ze strony każdej matki, każdego rodzica. Państwo nie może zostawiać takich osób samych. Musi udzielać im szerokiego wsparcia. Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym" - pisze głowa państwa.

Andrzej Duda zaapelował również o "obniżenie społecznych emocji" w toczącym się sporze dotyczącym wyroku TK.

 

 Źródło: prezydent.pl, niezalezna.pl

 

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo