Jak podał Batorski, do pomocy w szpitalach tymczasowych zgłosiło się 300 strażaków-ratowników medycznych. Grupa 25 z nich ma na razie pełnić służbę w CSK MSWiA do 11 listopada. Ratownicy będą wykonywali swoje zadania w pełnym reżimie sanitarnym. Pozostałych 275 ratowników pozostaje w gotowości i w razie potrzeby zostaną skierowani do służby w szpitalach tymczasowych w całej Polsce - podał rzecznik KG PSP.

"Strażacy, którzy zaczęli służbę w CSK MSWiA to ratownicy medyczni i jeden pielęgniarz, który ma doświadczenie w pracy na oddziale intensywnej terapii"

- powiedział st. kpt. Krzysztof Batorski.

Szpital tymczasowy, który powstaje na Stadionie Narodowym, będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W Warszawie oprócz szpitala na PGE Narodowym powstanie także placówka w hali EXPO XXI, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny.

Szpital tymczasowy na stadionie PGE Narodowy będzie miał docelowo 1,2 tys. łóżek, w tym sto łóżek OIOM-ych.

"W pierwszym etapie, który dzisiaj właśnie się kończy, uruchamiany 300 łóżek. Kolejny etap, to będzie za tydzień, dojdziemy do 500 łóżek. I potem w kolejnym etapie łącznie 1200 łóżek"

- powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

W piątek Ministerstwo Zdrowia podało, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 15 tys. 444 osoby, u których potwierdzono zakażenie; 1254 są podłączone do respiratorów. W kraju jest 7667 wolnych łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz 523 respiratory.

Na kwarantannie przebywa 496 tys. 213 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte są 49 tys. 503 osoby.

Resort podał, że wyzdrowiało 134 tys. 724 osoby.