Piotr Ćwik został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP na początku października. Jak powiedział PAP, prezydent powierzył mu nadzór nad biurem Narodowej Rady Rozwoju. W zakresie obowiązków nowego ministra jest też współpraca z samorządami, inicjatywy obywatelskie oraz współpraca z doradcami etatowymi i społecznymi prezydenta.

Dotychczas funkcjonująca NRR zakończyła swoją kadencje i w najbliższym czasie zostanie powołana Rada w nowym składzie - powiedział Ćwik. Dodał, że kompletowanie nowego składu Rady powinno potrwać około miesiąca. - To horyzont czasowy, który sobie zakreślam. Jeżeli ze strony prezydenta będzie informacja, żeby chce on, aby to stało się szybciej, to oczywiście te działania będą intensyfikowane - zaznaczył prezydencki minister.

Zapowiedział, że kompletowanie składu NRR, rozmowa z dotychczasowymi członkami tego gremium doradczego prezydenta, przygotowanie listy zespołów i sekcji, będzie priorytetem jego pracy w najbliższym czasie.

- Narodowa Rada Rozwoju to naturalne zaplecze eksperckie dla prezydenta. Do tej pory funkcjonowała w niej między innymi sekcja zdrowia. Myślę, że będzie ona jedną z wiodących sekcji w nowej NRR w kontekście pandemii COVID-19 i ewentualnych kolejnych jej fal

- ocenił minister.

Zaznaczył, że część osób, które dotychczas zasiadały w Narodowej Radzie Rozwoju zapewne w niej pozostanie na nową kadencję. - Część osób, które były w Narodowej Radzie Rozwoju tak naprawdę pozostawała nieaktywna; były też osoby, które zostały powołane a twierdziły, że nie są członkami NRR. Te wszystkie rzeczy trzeba wyprostować - powiedział Ćwik.

Podkreślił, że "prezydent potrzebuje mocnego zaplecza eksperckiego w poszczególnych, ważnych kwestiach, w których będzie zabierał głos, podejmował inicjatywy legislacyjne".

- Stąd zamiar stworzenia nowej Narodowej Rady Rozwoju jako mocnego ciała doradczego, eksperckiego, które będzie wspierało prezydenta

- powiedział.

Ćwik odniósł się też do deklaracji prezydenta, który w wywiadzie dla Polsat News powiedział, że jest gotowy zaangażować się w prace nad rozwiązaniem sporu dotyczącego aborcji, które przywróci spokój społeczny.

- W Narodowej Radzie Rozwoju w ciągu poprzedniej kadencji poznałem ekspertów, którzy z całą pewnością byliby w stanie pomóc w pracach i jestem gotów ich o to poprosić. Jestem gotów zaangażować się w tę pracę po to, by powstało rozwiązanie, które będzie niosło spokój społeczny i które będzie rzeczywiście uznane za myślenie o zdrowiu i prawach kobiet we właściwym tego słowa znaczeniu

- oświadczył prezydent.

- Tworząc NRR i poszczególne sekcje priorytetem będzie szybkie powołanie zespołu, który będzie zajmował się ochroną zdrowia. Wśród osób, które zostaną powołane na pewno znajdą się eksperci, którzy będą służyć prezydentowi radą i pomocą także w kontekście tej deklaracji - zapowiedział Ćwik.

Jak zauważył, prezydent przebywa obecnie w izolacji w związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. - Ja przebywam na kwarantannie, kilku innych ministrów też, więc ten kontakt siłą rzeczy jest obecnie mocno ograniczony. Czekamy do przyszłego tygodnia, żeby ta sytuacja się unormowała i mam nadzieję, że będziemy mogli wszyscy wracać do normalnej aktywności - dodał prezydencki minister.