Funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA zatrzymali tę osobę na terenie woj. lubelskiego. To pomocnik przy organizowaniu przestępstwa - osoba, która wyszukiwała ludzi, którzy formalnie zarządzały spółkami - "słupami" - poinformował wydział komunikacji społecznej Biura.

CBA zatrzymało go w ramach postępowania dotyczącego tzw. "mafii paliwowej", która działała w Polsce w latach 2013-2018. W związku z tą sprawą CBA zatrzymało w sierpniu cztery osoby mające należeć do tej samej grupy przestępczej.

Ze śledztwa wynika, że grupa miała zorganizować szereg firm, które dokumentując rzekomy obrót paliwami płynnymi, przyjmowały na swoje rachunki, a następnie przekazywały dalej pieniądze pochodzące z tego procederu. Przy tym obrocie wyłudzono podatek VAT w kwocie ponad 63 mln zł - oceniają śledczy.

- Zatrzymany przez CBA mężczyzna w nadzorującej śledztwo Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku usłyszał zarzuty pomocnictwa w przestępstwie narażenia na uszczuplenie i uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT

 - podał wydział.