W Centrum będzie 170 łóżek covidowych, w tym 25 respiratorowych. Szpital Uniwersytecki, który ma być szpitalem patronackim dla lecznicy tymczasowej, oszacował koszty przyspieszenia prac budowlanych na 6 mln zł. Koszty te pokryje polski rząd – poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

„Wystąpiliśmy z wnioskiem do Agencji Rezerw Materiałowych o dostarczenie kompletnego wyposażenia dla szpitala tymczasowego. W przypadku powstawania kolejnych potrzeb związanych z funkcjonowaniem placówki covidowej będziemy starali się je niezwłocznie zaspakajać. Sprzęt po zakończeniu stanu epidemii pozostanie w dyspozycji zielonogórskiej lecznicy”

– powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Koszty hospitalizacji pacjentów będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a te związane z samym funkcjonowaniem szpitala (media, sprzątanie itd.) pokryje wojewoda lubuski.

Lokalizację szpitala tymczasowego ustalili wspólnie marszałek województwa lubuskiego i wojewoda lubuski. 26 października br. resort zdrowia wydał decyzję w tej sprawie. Zgodnie z nią Szpital Uniwersytecki na przystosowanie pomieszczeń w nowym obiekcie ma czas do 30 listopada br. Zielonogórska lecznica wskazała, że realny termin to 7 grudnia br.

Jak przekazała rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak, wykonawca Centrum - firma Mostostal Zabrze, która zajmuje się też termomodernizacją szpitalnych budynków, przesunął cześć swoich ludzi do pracy w nowym budynku, by jak najszybciej wykończyć i dostosować go do nowej funkcji.

Wyposażenie - łóżka, respiratory i inny niezbędny sprzęt medyczny - ma dostarczyć wojewoda.

„To będzie szpital na 170 łóżek i sami nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniej obsady kadrowej dla tej placówki. Oczywiście będziemy szukali nowych pracowników na rynku, liczymy też na wsparcie ze strony innych szpitali w województwie oraz studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wojewoda może również wydawać decyzje o skierowaniu do pracy”

– powiedziała Malcher-Nowak.

Wojewoda lubuski na stronach internetowych Urzędu Wojewódzkiego ogłosił apel o zgłaszanie się pracowników lub wolontariuszy do pracy w szpitalu tymczasowym, idąc śladem Kancelarii Premiera i innych wojewodów – przekazała dyrektor Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Bożena Chudak.

„Szpitalem patronackim dla szpitala tymczasowego będzie Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze i to w dużej mierze na nim będzie leżał obowiązek zabezpieczenia kadry medycznej. Służby wojewody dołożą wszelkich starań, aby wspólnymi siłami stworzyć odpowiedni zasób kadrowy. Potrzeba wsparcia w tym zakresie zasygnalizowana została również innym szpitalom w województwie lubuskim”

- powiedziała Chudak.

W razie potrzeby, w województwie lubuskim są też plany organizacji tymczasowej lecznicy w hali sportowej w Zielonej Górze. Magistrat przygotował koncepcje i kosztorys takiego przedsięwzięcia opiewający na 12 mln złotych. Tutaj nie ma jednak jeszcze żadnych formalnych decyzji.

Z czwartkowego raportu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego (LUW) wynika, że w województwie lubuskim potwierdzono 321 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 12 osób. Najwięcej zakażeń zanotowano w Zielonej Górze - 51

Z danych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego (LUW) wynika, że w środę w województwie lubuskim dla pacjentów zmagających się z COVID-19 i podejrzanych o zakażenie było przygotowanych 1 046 łóżek; zajętych było 488. Zgodnie z tym raportem, w regionie było 56 łóżek respiratorowych, z których 31 było zajętych.