„Śląska KAS wykryła nielegalny proceder polegający na wystawianiu i posługiwaniu się pustymi fakturami przez kilka podmiotów gospodarczych. We współpracy z ekspertami Ministerstwa Finansów i Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej odkryli, że podatnicy podawali nieprawdziwe dane w deklaracjach podatkowych. Wykorzystali tzw. puste faktury na prawie 22,5 mln zł”

- poinformowała dziś nadkom. Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Dokładna analiza i dane z Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR) wykazały, że w nielegalnym procederze uczestniczyło osiem firm z kilku regionów. Śląska i lubelska KAS przeszukały 20 lokalizacji na terenie woj. mazowieckiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego. Zabezpieczono dokumentację papierową i na nośnikach elektronicznych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że uszczuplenia w podatku VAT sięgają 4,2 mln zł. Szef KAS zablokował na 17 rachunkach bankowych 5 firm kwotę 637 tys. zł.

KAS nie ujawnia, w jakiej branży działają podmioty, które uczestniczyły w procederze. Dotychczas nikomu nie przedstawiono zarzutów, trwa postępowanie przygotowawcze.

„Dopiero po szczegółowym zbadaniu sprawy zapadnie decyzja w sprawie zarzutów. Dokumentowanie zdarzeń gospodarczych, które nie miały miejsca to przestępstwo, które ma związek z wyłudzaniem podatku VAT”

- przypomniała nadkom. Kmiecik.