Monumentalne rzeźby, wśród nich "Dedal", "Ikaria" i "Ikar skrzydlaty" ustawione zostały w wyjątkowym miejscu; przed świątynią pod wezwaniem świętego Mikołaja w późnobarokowym centrum miasta, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Media na Sycylii podkreślają, że prezentacja prac jednego z najbardziej uznanych rzeźbiarzy na świecie to nadzwyczajne wydarzenie kulturalne. Jest to wspólna inicjatywa władz regionu Sycylia, miasta oraz włoskiego ministerstwa kultury i diecezji Noto.

Wystawę pod gołym niebem zorganizowano w ramach promocji siedmiu miejsc na wyspie, wpisanych na listę UNESCO. Jest na niej między innymi Dolina Świątyń w Agrigento, gdzie przed kilku laty ustawiono rzeźby Mitoraja wśród starożytnych ruin.

Inauguracji w Noto towarzyszył występ tenora Andrei Bocellego.

"Piękno jest silniejsze od strachu"

- powiedział cytowany przez prasę burmistrz miasta Corrado Bonfanti, odnosząc się do pandemii. Podkreślił, że wystawa dzieł Mitoraja jest symbolem podnoszenia się i wyznacza nowy początek.

Gubernator regionu Nello Musumeci stwierdził zaś, że jest to wydarzenie o wielkim znaczeniu w mieście - symbolu sztuki baroku na Sycylii.