Episkopat wzywa do dialogu i poszanowania godności człowieka. "Bez użycia przemocy"

W związku z protestami ws. orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wystosowała dziś specjalny apel. - Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka – napisali biskupi.

Zdjęcie ilustracyjne
episkopat.pl

Podkreślili jednocześnie, że "Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy".

Rada Stała KEP wyraziła niepokój w związku z eskalacją napięcia społecznego i agresji, niszczeniem mienia społecznego, przypadkami dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianiem sprawowania w nich liturgii.

"Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka"

– napisali biskupi w specjalnym w apelu.

Polityków i uczestników debaty społecznej wezwali do przeanalizowania przyczyn zaistniałej sytuacji i szukania dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła.
Przytaczając słowa papieża Franciszka ze środowej audiencji generalnej, w czasie której wezwał Polaków do "szacunku dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci".

"Słowa te wpisują się w nieustanne wołanie Kościoła o ochronę, także prawną, życia każdego człowieka, również nienarodzonego, zgodnie z przykazaniem +Nie zabijaj+" - podkreślili biskupi w apelu.

Zwrócili również uwagę, że "przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci".

Dziękując wszystkim wspólnotom i instytucjom, które od lat troszczą się o życie od poczęcia do naturalnej śmierci, "zwrócili się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy potrzebują i będą potrzebować".
Podziękowali także służbom porządkowym, duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy "odważnie stają w obronie swoich kościołów”.

„Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych niż wspólnota wierzących"

- napisali biskupi.

Podkreślili, że "Kościół chce pozostać otwarty dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich przynależności w życiu społecznym i politycznym".

W "imię troski o bezpieczeństwo i zdrowie" biskupi zaapelowali także o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. "Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie" – napisali.


Poprosili również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii.

Do Apelu dołączono tekst "Modlitwy o pokój", przygotowanej na ten czas podczas posiedzenia Rady Stałej. Jest ona przeznaczona do odmawiania wspólnotowego lub prywatnego w kościołach, domach zakonnych, wspólnotach i ruchach katolickich oraz w rodzinach. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

#protesty #Episkopat

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo