Poprzedni najwyższy dobowy przyrost zakażeń (1870) odnotowano 23 października. Wcześniej najwyższe wskaźniki odnotowywano pod koniec czerwca.

Jak podał szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego, w ostatnich dniach liczba nowych zakażeń wzrosła w 17 z 21 regionów. W największym stopniu epidemia koronawirusa dotyka Sztokholm, Uppsalę oraz południe Szwecji. Władze regionu Skania wprowadziły od wtorku dodatkowe obostrzenia: zalecono spotykać się we własnym gronie i unikać komunikacji publicznej oraz utrzymano limit liczby zgromadzeń do 50 osób. Wiele gmin w tej części Szwecji zdecydowało o zamknięciu basenów oraz bibliotek. Władze Malmoe podjęło decyzję o rezygnacji z imprez dla dzieci w związku z trwającymi w tym tygodniu feriami jesiennymi.

Na Covid-19 w ciągu ostatniej doby zmarło kolejnych dziewięć osób, łączny bilans to 5927. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 55 osób i liczba pacjentów rośnie. Wiosną jednocześnie leczono pod respiratorami nawet 550 osób.

Szwecja należy do krajów, które od początku pandemii nie zdecydowały się na radykalne obostrzenia, a jedynie zalecenia nawołujące do zachowania dystansu. Nie ma obowiązku noszenia maseczek.

W ubiegłym tygodniu rząd zezwolił na organizację imprez publicznych do 300 osób po zapewnieniu miejsc siedzących oraz odstępów. W pozostałych przypadkach obowiązuje limit 50 osób.