Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego powiedział, że minionej doby w całym regionie pod kątem SARS-COV-2 zbadano 7664 mieszkańców.

- Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem u 2885 osób

- przekazał.

Stube wyjaśnił, że w większości nowe przypadki zakażeń dotyczą pojedynczych osób, a nie nowych ognisk koronawirusa.

- Pojawiło się ognisko w DPS-sie w Kotlinie w powiecie jarocińskim. Według danych sanepidu zanotowano tam 145 przypadków zakażeń  wskazał.

Dodał, że w Domu Pomocy Społecznej Piłka w powiecie międzychodzkim SARS-CoV-2 wykryto u siedmiu osób, a w szpitalu w Słupcy u trzech.

- Reszta przypadków jest w trakcie ustalania

- zaznaczył.

Siostry dominikanki, które prowadzą Dom Chłopaków w wielkopolskich Broniszewicach, poinformowały na Facebooku, że trzech świeckich pracowników zakaziło się koronawirusem.

- "Otrzymałyśmy dobre wieści, ale też złe. Prawie wszyscy jesteśmy negatywni. Niestety trzech pracowników świeckich ma pozytywny wynik testu. Na szczęście czują się dobrze. Prosimy o modlitwę lub trzymanie kciuków, żeby się ta kulka z czułkami u nas nie rozgościła"

-zaapelowały siostry.

Dom Pomocy Społecznej w Broniszewicach liczy 56 mieszkańców w wieku od 2 do 62 lat. Podopiecznymi są chłopcy z upośledzeniem umiarkowanym, znacznym i głębokim. Opiekuje się nimi 14 sióstr. Część z mieszkańców nie porusza się samodzielnie. W większości przypadków podopieczni nie mówią i nie słyszą. Są też tacy, którzy nie opuszczają swoich łóżek

Według danych podanych przez WUW w Poznaniu wykryto 463 nowe zakażenia. W powiecie poznańskim 403, w powiecie jarocińskim 206, w pilskim 160 i 141 w powiecie ostrowskim.

Zgodnie ze środowymi informacjami Ministerstwa Zdrowia w Wielkopolsce z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami ostatnie doby zmarło 11 osób.

Od początku pandemii w woj. wielkopolskim zanotowano ponad 27,5 tys. zakażeń SARS-CoV-2, w tym ponad 16,5 tys. to tzw. przypadki aktywne. Wyzdrowiało ponad 10 tys. osób, a 544 zmarły.(PAP)