Jak czytamy na stronie rzeszowskiej kurii zasady organizacji nabożeństw 1 i 2 listopada uwzględniają aktualne rozporządzenia w związku ze stanem epidemii, które w najbliższych dniach mogą ulec zmianie.

„Jeśli by tak się stało, należy odpowiednio reagować, informując o tym wiernych”

– czytamy.

Kuria zaleca, aby msze św. w uroczystość Wszystkich Świętych były sprawowane na cmentarzach nie wewnątrz kaplic, ale na zewnątrz, tak, aby wierni mogli w nich uczestniczyć zachowując bezpieczną odległość.

Tak będzie m.in. na dwóch głównych cmentarzach Rzeszowa: Wilkowyja i Pobitno, na których, jak co roku, odbędą się msze św. w dniu Wszystkich Świętych o godz. 14, ale właśnie na zewnątrz kaplic, bez udziału biskupów i delegacji księży z rzeszowskich parafii. Nie będzie też tradycyjnej procesji za zmarłych.

Kuria w przedstawionych proboszczom zasadach organizacji nabożeństw 1 i 2 listopada zaleca, aby nie organizować tradycyjnych procesji z modlitwami za zmarłych, ani w drodze na cmentarze, ani na samych cmentarzach.

„Symboliczne procesje można odprawić w Dniu Zaduszanym w budynkach kościołów parafialnych, ale tylko z udziałem celebransa i asysty liturgicznej”

– czytamy na stronie kurii.

Nie będzie np. tradycyjnej procesji na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie w Dniu Zadusznym. W tym dniu biskup Jan Wątroba odprawi mszę św. w katedrze rzeszowskiej, po której odbędzie się procesja za zmarłych wewnątrz katedry.

Kuria zachęca wiernych do zyskiwania odpustów zupełnych za zmarłych. Zachęca też, aby odwiedzać cmentarze nie tylko w pierwszych dniach listopada. „Należy poprosić wiernych, aby rozłożyli w czasie nawiedzanie grobów bliskich zmarłych” – czytamy.