W informacji przekazanej we wtorek przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej zapowiedziano, że 1 listopada nie będzie tradycyjnych procesji m.in. na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej czy Cmentarzu Wawrzyszewskim. Natomiast "modlitwa w intencji zmarłych będzie zanoszona do Boga podczas nabożeństw w świątyniach".

Zgodnie z tradycją w Dzień Zaduszny 2 listopada o godz. 18. w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadzi procesję żałobną do krypt. Będzie jej towarzyszyła modlitwa za zmarłych arcybiskupów warszawskich, prezydentów i książąt mazowieckich. Następnie o godz. 19. odprawi mszę żałobną za zmarłych.

Przypomniano jednocześnie, że zgodnie z zaleceniami władz państwowych, że w strefie czerwonej na mszach i nabożeństwach w świątyniach wymagane jest zachowanie dystansu 7 m kw. na osobę, w archikatedrze może uczestniczyć w liturgii 200 osób.

Poinformowano, że w przypadającą 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach uroczysta msza św. za zmarłych polecanych w wypominkach zostanie odprawiona o godz. 12.30. Zaraz po niej odbędzie się nabożeństwo w intencji zmarłych. Limit wiernych w świątyni to 55 osób.

W kościele św. Ignacego Loyoli, skąd w minionych latach wyruszała procesja na Cmentarz Północny, msza św. rozpocznie się o godz. 11.30 pod przewodnictwem proboszcza. Zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w strefie czerwonej, w której jest Warszawa, w świątyni może uczestniczyć w nabożeństwach 90 osób.

W intencji zmarłych w kościele św. Marii Magdaleny na stołecznym Wawrzyszewie msza św. odbędzie się o godz. 13. Bezpośrednio po niej – zamiast tradycyjnej procesji na cmentarz – w kościele zostanie odprawione nabożeństwo za zmarłych. Tam "limit wiernych to 160 osób" - czytamy w informacji.

Zachęcono, aby groby bliskich zmarłych odwiedzać nie tylko w pierwszych dniach listopada, ale przez cały miesiąc.

Związany z nawiedzeniem cmentarza odpust zupełny za zmarłych można w tym roku uzyskać przez wybrane 8 dni w listopadzie. Dekret w tej sprawie wydała Penitencjaria Apostolska

- czytamy w komunikacie.

Wyjaśniono, że osoby starsze, i chore, które z różnych powodów nie mogą wychodzić z domu, odpust mogą uzyskać poprzez modlitwę indywidualną i duchową łączność ze wspólnotą Kościoła.

Zgodnie z tradycją parafie, zachęcają w tych dniach do modlitwy za zmarłych, proponując tzw. wypominki, w czasie, których wymieniane są imiona i nazwiska zmarłych. Zwrócono jednocześnie uwagę, że coraz częściej parafie przyjmują tzw. kartki wypominkowe nie tylko w formie papierowej, ale umożliwiają ich złożenie również poprzez internet.