Trwa Kongres GOZpodarka, organizowany przez Instytut Jagielloński, Pracodawców RP oraz producenta energii Fortum, w ramach koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski”. Dyskusje, które odbywają się w ramach wydarzenia mają pomóc w odpowiedzi na pytanie jak wdrożyć w Polsce model gospodarki obiegu zamkniętego.

Jak zaznaczył na wstępie obrad Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych: - Bez otoczenia regulacyjnego, bez wsparcia regulacyjnego nie będzie możliwe rozszerzenie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Kluczowym zadaniem dla rządu i samorządu staje się stworzenie sytuacji, w której wykorzystanie surowców wtórnych będzie bardziej opłacalne.

Wiceminister przypomniał, że we wrześniu ub.r. Rada Ministrów przyjęła bardzo istotny dla wdrożenia GOZ dokument - Mapę Drogową GOZ, która stanowi jeden z projektów strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Dokument powstał, bo gospodarki krajów członkowskich różnią się od siebie - nie istnieje jeden wzorcowy model wprowadzenia GOZ - dodał Gryglas. - Taki model każdy z krajów musi wypracować samodzielnie i my także. Jestem głęboko przekonany, że wdrożenie GOZ przyczyni się do szybszego odzyskania konkurencyjności i wyjścia z kryzysu wywołanego przez pandemię

uważa wiceminister.

Po wystąpieniu Zbigniewa Gryglasa rozpoczął się pierwszy z trzech paneli dyskusyjnych - na temat polskiej drogi do gospodarki obiegu zamkniętego. W programie kongresu odbędą się jeszcze dwa panele dyskusyjne, a także premiera raportu „Gospodarka obiegu zamkniętego w Polsce. Szanse i wyzwania”.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną kongres odbywa się w formule onlineArtykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl