Sejmowa komisja jeszcze dziś zajmie się sprawą Jachiry i Nitrasa

Jeszcze dzisiaj Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich ma zająć się sprawą wykluczenia z obrad Sejmu parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej - Sławomira Nitrasa oraz Klaudii Jachiry.

sejm.gov.pl (screenshot)

Klubowi koledzy dwojga wykluczonych posłów zwrócili się z wnioskiem o zwołanie posiedzenia Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich.

Posiedzenie komisji - jak poinformował jej szef Kazimierz Smoliński (PiS) - odbędzie się jeszcze we wtorek o godz. 14.30.

- Zgodnie z regulaminem Sejmu posłowie wykluczeni mogą się odwołać do Prezydium Sejmu. Sprawa trafia do zaopiniowania do Komisji Regulaminowej - wyjaśnił Smoliński.

Jak dodał, kwestia wykluczenia z obrad Jachiry i Nitrasa ma być jedynym punktem posiedzenia komisji.

Na mównicy stanęły dzisiaj posłanki Lewicy, gdy jedna z nich, Joanna Scheuring-Wielgus, składała wniosek formalny o włączenie do porządku obrad projektu Lewicy liberalizującego przepisy dotyczące aborcji. Miały maseczki ze znakiem błyskawicy - znakiem protestów odbywających się po wyroku TK ws. przepisów dotyczących aborcji.

Posłanki miały tabliczki z napisami m.in. "kobieta decyduje" i "legalna aborcja". Następnie podeszły do ławy poselskiej, w której siedział szef PiS Jarosław Kaczyński. Między grupą posłanek a prezesem PiS stanęli posłowie i posłanki PiS. Posłowie opozycji skandowali m.in. "hańba" i " to jest wojna". Terlecki wezwał na salę Straż Marszałkowską - funkcjonariusze oddzielili ławy poselskie PiS od grupy posłów opozycji.

Wicemarszałek pouczał poszczególnych posłów, że naruszają porządek obrad. Ostatecznie wykluczył z obrad dwoje z nich: Klaudię Jachirę i Sławomira Nitrasa. Przywrócenia do udziału w obradach dwójki posłów zażądał z mównicy sejmowej szef klubu KO Cezary Tomczyk. Terlecki zapowiedział wówczas zwołanie sejmowej komisji regulaminowej i poinformował, że po niej odbędzie się posiedzenie Prezydium Sejmu.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo