Senat w głosowaniu w nocy z poniedziałku na wtorek zaproponował ponad 40 poprawek do nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Jedna z poprawek dotyczy utworzenia funduszu celowego na zakup testów m.in. dla pracowników medycznych i osób powyżej 60 lat.

Terlecki pytany był we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, kiedy odbędzie się głosowanie w Sejmie w sprawie tej noweli.

- Niezbędne jest jeszcze posiedzenie komisji (zdrowia). Mamy liczne poprawki do których komisja się odniesie. I głosowanie ostateczne odbędzie się jutro wczesnym popołudniem w bloku głosowań. Tak przynajmniej przewiduje porządek obrad Sejmu na te dwa najbliższe dni 

- powiedział. 

Pytany, jak ocenia pomysł utworzenia funduszu celowego za zakup testów m.in. dla pracowników medycznych Terlecki odparł, że pojawiają się różne pomysły, które nie są uzgadniane, czy konsultowane z rządem.

- To będzie przedmiotem prac komisji i ostatecznie zapadnie decyzja, które poprawki mogą zostać przyjęte, a które będą odrzucone w Sejmie

- zaznaczył. 

Według harmonogramu obrad Sejmu głosowania zaplanowano w środę od godz. 13.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja przewiduje między innymi przyznanie dodatków do wynagrodzeń medykom skierowanym do walki z epidemią i zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za popełnione błędy. W noweli przewidziano karanie grzywną za nieprzestrzeganie obostrzeń, np. dotyczących noszenia maseczek. Jest tam także przepis, zgodnie z którym nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży. Nowela zakłada też m.in. ułatwienie zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską.