Departament Stanu zatwierdził opcję sprzedaży Tajwanowi 100 zestawów Harpoon Coastal Defense Systems wyprodukowanych przez Boeinga w ramach umowy o potencjalnej wartości do 2,37 miliarda dolarów.

Harpoon to pocisk przeciwokrętowy na każdą pogodę, dostępny poza horyzontem, opracowany i wyprodukowany przez McDonnell Douglas (obecnie Boeing Defence, Space & Security). Harpoon wykorzystuje aktywne naprowadzanie radarowe i leci tuż nad wodą, aby uniknąć obrony.

Proponowana sprzedaż systemów Harpoon „przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa odbiorcy i pomoże w utrzymaniu stabilności politycznej, równowagi militarnej, gospodarczej i postępu w regionie” - stwierdził Departament Stanu w poniedziałkowym oświadczeniu.

Decyzja zapadła kilka dni po tym, gdy Departament Stanu zatwierdził potencjalną sprzedaż na Tajwan trzech innych systemów uzbrojenia, w tym czujników, pocisków i artylerii, które mogą mieć łączną wartość 1,8 miliarda dolarów, co spowodowało zagrożenie sankcjami ze strony Chin.

Reuters poinformował, że Biały Dom pracuje nad pięcioma oddzielnymi umowami sprzedaży zaawansowanego sprzętu wojskowego Tajwanowi o łącznej wartości około 5 miliardów dolarów, gdy administracja Trumpa zwiększa presję na Chiny i rosną obawy o zamiary Pekinu wobec Tajwanu

Wcześniej, również w poniedziałek, w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ oświadczył, że Chiny nałożą sankcje na Lockheeda Martina, Boeinga Defence, Raytheona i inne amerykańskie firmy, które według nich są zaangażowane w sprzedaż broni przez Waszyngton do Tajwanu. Pekin postrzega Tajwan jako swoją prowincję, którą obiecał przyłączyć siłą do Chin kontynentalnych, jeśli zajdzie taka potrzeba.