„Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest o. dr Leonard Hryniewski, (...) psycholog i psychoterapeuta, pracujący w kalwaryjskim sanktuarium. Obecnie realizacja projektu jest na etapie przygotowania lokalu oraz potrzebnych dokumentów do funkcjonowania placówki. Otwarcia ma nastąpić w połowie przyszłego roku”

– poinformował o. Tarsycjusz Bukowski, rzecznik kalwaryjskiego sanktuarium pasyjno-maryjnego.

Ośrodek powstanie w budynku na dróżkach kalwaryjskich. Znajduje się on między piątą i szóstą stacją drogi krzyżowej. Odwołują się one do Szymona z Cyreny, który pomógł nieść krzyż Jezusowi, a także Weroniki, która otarła mu twarz.

O. Hryniewski wskazał, że rodzice niepełnosprawnych i chorych dzieci przechodzą własną drogę krzyżową. „W takim czasie jest niezbędna pomoc osób, jak św. Szymon z Cyreny, czy św. Weronika, który w sposób subtelny i delikatny będą nieśli konkretną pomoc w cierpieniu. W dróżkach kalwaryjskich znajduje się dom, który Bernardyni pragną ofiarować na pomoc rodzicom w tak trudnej, dramatycznej sytuacji. Pragniemy stworzyć ośrodek wsparcia psychologicznego dla rodziców, które są w sytuacji diagnozy prenatalnej dziecka z nieuleczalną chorobą” – powiedział bernardyn.

O. Leonard Hryniewski podkreślił, że współcześnie w dyskusji na pierwszy plan często wysuwane są niemerytoryczne argumenty. „Jest dużo emocji, złości i gniewu. Warto popatrzeć na wszystko spokojnie, z perspektywy współczesnej psychologii i psychoterapii. Okaże się wtedy, że psychologiczne koszty dokonania aborcji, trauma, która się z tym wiąże i proces terapeutyczny wychodzenia z tego doświadczenia naznaczającego całe życie człowieka, (…) zazwyczaj są dużo większe od tych, które rodzina ponosi przyjmując dziecko i przeżywając proces żałoby” – wskazał.

Projekt jest realizowany przez bernardynów we współpracy z organizacjami pro-Life.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest duchowym centrum Małopolski. Zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem bernardynów wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.