Polska będzie zabiegać w Komisji Europejskiej o uzyskanie zgody na państwową pomoc spółce, która realizować będzie projekt budowy pierwszej siłowni nuklearnej.

Polska zamierza wybudować, w pierwszym etapie, reaktory o mocy od 1 do 6 GW. Ich komercyjne uruchomienie planowane jest na 2033 rok. Docelowo całkowita moc elektrowni ma wynieść 6 do 9 GW. Szacunkowe koszty całej inwestycji wynieść mają, jak podaje serwis Enerdata - około 150 mld zł tj. 33 mld euro.

Na początku października Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi rządową 30 -letnią umowę o wzajemnej współpracy i rozwoju w zakresie cywilnej energetyki jądrowej.

W ciągu najbliższych miesięcy wspólnie z USA przygotujemy raport na temat możliwości wspólnego zaprojektowania oraz dostarczenia technologii do zaplanowanej inwestycji - siłowni nuklearnej. Polska liczy też na amerykański udział w finansowaniu projektu. Polska mogłaby zakupić od USA technologię oraz urządzenia za co najmniej 18 mld dol.

Spośród amerykańskich firm branych pod uwagę, jako dostawcy technologii na pierwszym miejscu wymieniana jest Westinghouse Electric Company, która weźmie udział w pierwszym etapie współpracy polsko-amerykańskiej jako współtwórca raportu inżynierskiego na temat polskiej elektrowni jądrowej.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl