„Druga fala pandemii koronawirusa zaczęła szczególnie mocno uderzać w stolicę UE, Brukselę. Wskaźniki infekcji w Brukseli należą obecnie do najwyższych w Europie. Dlatego należy zachować jeszcze większą ostrożność i ostrożność podczas organizowania fizycznych spotkań w Brukseli. W związku z wysoką i wciąż rosnącą liczbą zakażeń oraz w porozumieniu z partnerami UE w Brukseli, niemiecka prezydencja Rady UE podjęła decyzję o ograniczeniu fizycznych spotkań na szczeblu ekspertów do absolutnego niezbędnego minimum. Spotkania wirtualne będą również ograniczone do tematów priorytetowych"

- poinformowała brukselskich korespondentów niemiecka prezydencja.

Jak dodała, spotkania niezbędne do funkcjonowania UE lub koordynowania reagowania kryzysowego Covid-19 będą się nadal odbywały osobiście i tylko pod warunkiem ścisłego przestrzegania wszelkich zasad dystansu społecznego i zasad sanitarnych.

Środki te mają obowiązywać tak długo, jak długo będzie tego wymagała pandemia w Brukseli.

"Trwające negocjacje w sprawie budżetu UE i pakietu naprawczego należą do projektów priorytetowych. Osiągnięcie porozumienia między państwami członkowskimi UE a Parlamentem Europejskim jest praktycznie niemożliwe bez bezpośrednich negocjacji i spotkań. W obliczu szybkiego rozprzestrzeniania się pandemii wspólnym celem musi pozostać jak najszybsze pomyślne zakończenie negocjacji oraz pokazanie zdolności Europy do działania"

- podała niemiecka prezydencja.

Bruksela w poniedziałek wprowadza jeszcze bardziej rygorystyczne środki w związku z pandemią. Godzina policyjna obowiązuje w godz. 22-6, a nie ja wcześniej od północy, maseczki trzeba nosić na obszarze całego miasta, a wszystkie sklepy mają być zamknięte o godz. 20.

Od poniedziałku zakazane są też amatorskie zawody sportowe. Wszystkie obiekty kulturalne, siłownie, baseny i obiekty rekreacyjne są zamknięte. Obowiązuje zakaz organizacji wycieczek szkolnych