Morawiecki dla "Gazety Polskiej": Dzięki determinacji resortu zdrowia mamy dziś 3000 respiratorów

Kierownictwo resortu zdrowia stawało na głowie, by kupić respiratory, by nie trzeba było – jak w innych krajach UE – zamiast podłączać pod nie pacjentów, wstrzykiwać im morfinę, by mieli łagodniejszą śmierć. Dzięki wielkiej determinacji ówczesnego kierownictwa mamy dziś ponad 3 tysiące respiratorów czekających na podłączenie - powiedział w wywiadzie, który ukaże się w najnowszym wydaniu tygodnika "Gazeta Polska", premier Mateusz Morawiecki.

W wywiadzie z Katarzyną Gójską i Tomaszem Sakiewiczem premier Mateusz Morawiecki kontrował zarzuty opozycji dotyczące zakupów przez rząd sprzętu koniecznego do ratowania życia i mającego szczególne znaczenie w walce z pandemią. Zdaniem prezesa Rady Ministrów, "łatwo jest uprawiać skrajny populizm w czasach zarazy".

- Proszę sobie przypomnieć, co działo się wiosną. Państwa wydzierały sobie maseczki, przejmowały całe transporty medyczne, nie mówiąc
już o respiratorach, które były na wagę złota. Największe państwa świata zaangażowały swoje służby specjalne, by sprzęt medyczny w sposób szybki trafiał do potrzebujących. Tak to działa. Ministerstwo Zdrowia miało jeden cel – zdobycie sprzętu dla polskich pacjentów, i go zrealizowało - mówił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Mateusz Morawiecki.

- Kierownictwo resortu zdrowia stawało na głowie, by kupić respiratory, by nie trzeba było – jak w innych krajach UE – zamiast podłączać pod nie pacjentów, wstrzykiwać im morfinę, by mieli łagodniejszą śmierć. Dzięki wielkiej determinacji ówczesnego kierownictwa mamy dziś ponad 3 tysiące respiratorów czekających na podłączenie. Liczymy, że nie wszystkie będą potrzebne, ale jeśli będzie inaczej, to natychmiast użyjemy ich do ratowania życia pacjentów.

- dodał szef rządu.

Pytany, ile sprzętu intensywnej terapii jesteśmy w stanie zgromadzić do walki z epidemią, premier odparł, że nawet przy ponad tysiącu pacjentów wspomaganych respiratorowo, "cały czas będziemy dysponować bardzo dużą rezerwą".

- Jeśli liczba pacjentów hospitalizowanych osiągnie poziom 40 tysięcy – właśnie przed takimi wartościami chcemy się obronić poprzez obostrzenia – wówczas możemy założyć, iż zapotrzebowanie na te urządzenia osiągnie poziom 4 tysięcy

- powiedział Mateusz Morawiecki.

OBSZERNY WYWIAD z premierem Mateuszem Morawieckim - tylko w najnowszym tygodniku "GAZETA POLSKA". Już od środy w kioskach!

 

Źródło: Gazeta Polska

Katarzyna Gójska,Tomasz Sakiewicz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo