Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów działa. "Część z seniorów już otrzymała wsparcie"

Około 3,5 tys. seniorów skorzystało już ze specjalnej infolinii dla potrzebujących wsparcia - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podała też, że około kolejnych 50 organizacji zgłosiło akces do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/congerdesign/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej na konferencji prasowej przypomniała, że z myślą o seniorach, którzy potrzebują pomocy powołano Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Przypomniała też, że w ramach Korpusu od piątku działa specjalna infolinia. Dzwoniąc na bezpłatny numer telefonu 22-505-11-11, osoby starsze mogą poprosić tam o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię.

"Z infolinii skorzystało już około 3,5 tysiąca seniorów. Część z tych seniorów poprzez ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy ma już udzielone wsparcie"

- powiedziała Maląg.

Wyjaśniła, że osoba, która przyjmuje zgłoszenie na infolinii przekazuje numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka kontaktuje się z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze zaś dostarczają osobom starszym niezbędne produkty.

Minister zaapelowała do wolontariuszy o zgłaszanie się za pomocą ankiety na stronie www.wspierajseniora.pl

Poinformowała też, że akces do akcji zgłosiło kolejnych około 50 organizacji z całego kraju. Jak mówiła "włączają się one po to, aby seniorzy byli jak najszybciej zabezpieczeni".

Minister rodziny i polityki społecznej podkreślała, że zdajemy obecnie egzamin w międzypokoleniowej solidarności. Dziękowała samorządom, które działają na rzecz osób starszych.

"Przeznaczyliśmy 100 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego, a nasza infolinia jest oczywiście infolinią bezpłatną. Dziś musimy zadbać o bezpieczeństwo, więc pamiętajmy o odpowiednim dystansie, dezynfekcji, aplikacji, a także o tym, byśmy wietrzyli pomieszczenia"

– powiedziała Maląg. Podkreślała, że musimy chronić naszych seniorów, dlatego powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Obecny na konferencji pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wskazywał, że szczepionką dostępną w tej chwili dla nas wszystkich jest solidarność.

"Solidarność międzypokoleniowa to ta wartość, którą dziś bardzo mocno chcemy promować, szczególnie wśród młodych ludzi. Ale przychodzimy też dziś do państwa z dobrą wiadomością – młodzi ludzie są solidarni, chcą pomagać seniorom, osobom potrzebującym pomocy" – oświadczył.

Podkreślił, że w weekend deklaracje o zaangażowaniu się w projekt Korpusu Wsparcia Seniorów zgłosiło około 50 organizacji społecznych zrzeszających młodych ludzi.

"Dzięki Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem udało się w sposób bardzo sprawny i krótkim czasie zebrać bardzo wiele środowisk i przekazać te informacje dalej"

– podkreślił. Wyraził też przekonanie, że jeszcze w tym tygodniu tych organizacji będzie jeszcze więcej.

"Pan prof. Piotr Gliński, wicepremier, który nadzoruje Narodowy Instytut Wolności, zwrócił się też z apelem do środowisk współpracujących z Narodowym Instytutem Wolności, by dołączały do tej akcji" – podał. Mazurek zachęcał też młodych ludzi, by dołączali do Korpusu.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów #epidemia #koronawirus #pomoc #seniorzy

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo