Diana Kamykowska-Gacek i Marta Witek, koordynatorki obchodów jubileuszowych zapowiedziały, że będą one się odbywały pod hasłem „110 lat kina w Sokole".

Jak przypomniały, historia kina w nowosądeckim Sokole sięga pierwszej dekady XX wieku - w 1910 roku, za czasów cesarza Franciszka Józefa I, z okazji 62. rocznicy jego panowania, w budynku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół wyświetlono po raz pierwszy okolicznościowy film. Wkrótce seanse, organizowane przez prywatnych przedsiębiorców w wynajmowanej sali, stały się dosyć popularne wśród tamtejszej publiczności.

Chcąc przypomnieć te niezwykle ważne dla naszego kina wydarzenia, przygotowaliśmy wyjątkowy program, który przeniesie nas w czasie do początków XX wieku

- zaznaczyły koordynatorki.

W ramach obchodów 8 listopada zaplanowano spotkanie autorskie ze Stanisławem Janickim, znawcą kina, scenarzystą, reżyserem i prowadzącym program telewizyjny „W starym kinie”.

Podczas spotkania przybliży on publiczności czasy początków polskiej kinematografii, opowie o narodzinach pierwszych rodzimych gwiazd, w tym Poli Negri oraz o znaczeniu małych miasteczek dla rozwoju kultury filmowej. Spotkaniu towarzyszyć będą fragmenty filmów w reżyserii gospodarza wieczoru.

W tym samym dniu odbędzie się pokaz odrestaurowanej cyfrowo wersji filmu „Bestia” z 1917 r. w reżyserii Aleksandra Hertza z Polą Negri w roli głównej. Muzykę na żywo zagra na fortepianie Marcin Masecki.

Organizatorzy przypomnieli, że „Bestia” jest jedynym i najstarszym zachowanym filmem z Polą Negri, który został zrealizowany w Polsce. Rola w tym filmie otworzyła aktorce drzwi do międzynarodowej kariery w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie biograficzna, retrospektywna wystawa ukazująca życie i twórczość Poli Negri. Zaprezentowana zostanie ona w formie plansz udostępnionych przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ekspozycja przygotowana została w oparciu o materiały znajdujące się nie tylko w zbiorach polskich placówek muzealnych, ale również w zbiorach archiwalnych instytucji zagranicznych. Wystawa potrwa od 6 do 30 listopada.