Jak przekazała Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, do którego należy galeria, wirtualne zwiedzanie i cyfrowa kolekcja zbiorów to pomysł na pozostawanie w kontakcie ze sztuką bez wychodzenia z domu.

„Podczas wirtualnego spaceru poznajemy intersującą, różnorodną i zapewne najlepszą poświęconą temu artyście kolekcję. To fantastyczny zbiór dzieł znakomitego portrecisty, malarza scen rodzajowych i mistrza martwych natur, propagatora piękna i elegancji”

– zachęcają organizatorzy.

Kolekcję można zobaczyć pod adresem http://3d.muzeum.stalowawola.pl/

Po otwarciu aplikacji internauci mogą zobaczyć m.in z lotu ptaka panoramę Rozwadowa (obecnie osiedle Stalowej Woli), gdzie Karpiński przyszedł na świat i spędził pierwsze lata życia, odwiedzić miejsca, z którymi Karpiński był związany, jak np. Kraków, gdzie artysta studiował i tworzył.

Z kolei wędrując wirtualnie korytarzem galerii zobaczą wystawę „Alfons Karpiński. Z Rozwadowa do Paryża”, na której prezentowanych jest blisko 80 jego dzieł, oraz zaaranżowane wnętrze pracowni artysty.

„Podczas spaceru można przyjrzeć się z bliska zgromadzonym eksponatom, przeczytać opisy i komentarze, poznać kontekst dzieła, jego najważniejsze cechy lub istotne fakty historyczne z nim powiązane, jak również obejrzeć filmy”

– zachęca muzeum w Stalowej Woli.

Katalog online dzieł Alfonsa Karpińskiego zawiera prezentację muzealiów w formie fotografii cyfrowej. Każdy udostępniony obiekt został opatrzony notą katalogową, zawierającą takie dane jak: tytuł, czas i miejsce powstania, technika wykonania, wymiary, wystawy, wraz z merytorycznym opisem dzieła.

Wirtualnemu zwiedzaniu towarzyszy głos lektora opowiadającego o autorze i jego dziełach. Nagrania są w języku polskim i angielskim oraz w technice audiodeskrypcji, zgodnie z zasadami dostępności WCAG 2.0.

Muzeum zapewnia, że liczbę prezentowanych obiektów oraz zakres danych udostępnianych w katalogu będzie systematycznie zwiększać, i zaprasza do częstych odwiedzin.

Wirtualny spacer pozwala także na zwiedzenie stałej wystawy „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”, mieszczącej się w głównej siedzibie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, w tzw. Zamku Lubomirskich. Tu można znaleźć setki artefaktów związanych z historią Rozwadowa oraz Dolnego Nadsania od czasów najdawniejszych do współczesności.

Pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego znajduje się w zabytkowym budynku dawnego sądu powiatowego w Rozwadowie (obecnie dzielnica Stalowej Woli), gdzie pracował ojciec artysty, który był sędzią powiatowym. Została otwarta w styczniu 2019 r. Budynek obecnie należy do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Stalowowolskie muzeum przez wiele lat tworzyło kolekcję prac Karpińskiego. Obecnie posiada w swoich zbiorach 78 prac tego artysty: 44 rysunki, 24 obrazy olejne, 5 akwarel i 5 grafik. Kolekcja rysunku Alfonsa Karpińskiego w Muzeum Regionalnym jest największą w polskich zbiorach.

W galerii prezentowana jest kolekcja dzieł Karpińskiego. Działa tu też Centrum Edukacji Dziecięcej oraz Szkoła Malarstwa i Rysunku „Karpiński”, która kompleksowo i profesjonalnie uczy sztuk plastycznych.

Prace nad przygotowaniem wirtualnej galerii trwały od czerwca br., w ramach ministerialnego programu „Kultura w sieci”. Muzeum w Stalowej Woli otrzymało na ten cel dofinansowanie z resortu kultury.