Ruda Śląska to ok. 130-tysięczne miasto, w którym w poprzednich miesiącach notowano zwiększone liczby zakażeń. Znalazło się w tzw. czerwonej strefie -podwyższonych obostrzeń przeciwepidemicznych- wraz z wprowadzeniem tego rozwiązania na początku sierpnia br. Było też objęte czerwoną strefą w minionym tygodniu, zanim jeszcze rozciągnięto ją w sobotę na cały kraj.

66-letnia prezydent Rudy Śląskiej napisała w sobotę o godz. 10 na Facebooku, że otrzymała właśnie pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. "Na razie czuję się dobrze, ale oczywiście pozostaję w izolacji domowej i stosuję się do wszelkich zaleceń lekarskich i sanitarnych” - zaznaczyła Dziedzic.

Zadeklarowała, że w miarę możliwości będzie wykonywać swoje obowiązki zdalnie.

„Jestem w stałym kontakcie zarówno ze swoimi zastępcami, jak i innymi współpracownikami. Na szczęście mogę liczyć na zgrany zespół, który efektywnie i z pełnym zaangażowaniem wypełnia obowiązki”

- oceniła prezydent Rudy Śląskiej.

„Drodzy Mieszkańcy, każdy z nas jest narażony na zakażenie. Lawinowo rośnie liczba chorych, a od dziś cała Polska jest czerwoną strefą. Dlatego z całą mocą apeluję do Państwa o przestrzeganie wszystkich zaleceń. Są one restrykcyjne, ale konieczne. Myślę, że w obliczu utraty zdrowia, a nawet życia, noszenie maseczki, zachowanie dystansu, ograniczenie spotkań, są niewielką ceną” – dodała.

Według sobotnich danych sanepidu z Rudy Śląskiej koronawirusa wykryto tam od początku epidemii u 1772 osób (w tym 33 w ostatniej dobie), z których 30 zmarło (1 w ostatniej dobie). Wyzdrowiało dotąd 1213 osób (13 w ostatniej dobie). Oznacza to, że w sobotę chorowało tam zgodnie z oficjalnymi danymi 529 osób.

W szpitalach przebywało w sobotę 30 rudzian z podejrzeniem zakażenia i 4 z potwierdzonym zakażeniem, a na kwarantannie – 1438 mieszkańców Rudy Śląskiej.

W całym woj. śląskim liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie, z wynikiem dodatnim zgłoszonych do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, wyniosła do soboty włącznie 36 423. Liczba ozdrowieńców to 24 441, a liczba zgonów – 764