Hiszpański resort zdrowia szacuje, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem w całym kraju zakaziło się 19 851 osób. W sumie potwierdzono już 1,04 mln przypadków koronawirusa.

Ministerstwo szacuje, że największe wzrosty liczby zakażeń zanotowano w Katalonii, Madrycie, Kraju Basków, w Aragonii, a także na terenie Nawarry.

Z powodu znaczących wzrostów liczby chorych i hospitalizowanych władze wspólnot autonomicznych Asturii, Estremadury oraz Kraju Basków wezwały w piątek po południu rząd Hiszpanii do ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego.

Według danych ministerstwa zarejestrowano 231 nowych zgonów na Covid-19. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 34 752.

W Portugalii od czwartku również zanotowano wysoką dynamikę zgonów. O ile pomiędzy środą a czwartkiem było ich 16, to już podczas kolejnej doby zanotowano ich 31. To najwyższa dzienna liczba zmarłych wskutek Covid-19 od 24 kwietnia. W sumie zanotowano tam już 2276 ofiar śmiertelnych tej choroby.

Z danych portugalskich służb medycznych wynika, że od czwartku liczba przypadków infekcji zwiększyła się o 2899 do 112 440.

W piątek portugalski parlament zatwierdził obowiązek korzystania z masek ochronnych w przestrzeni publicznej. Nowe przepisy mają obowiązywać przez okres 70 dni.

Zgodnie z ustawą od obowiązku noszenia masek zwolnione będą osoby przebywające w wąskim gronie rodziny, a także osoby mające problemy z oddychaniem. Obywatelom lekceważącym przepisy grozić będą mandaty w wysokości od 100 do 500 euro.