Aborcyjna ofensywa Lewicy. Zbiórka podpisów i... wysyp listów do Brukseli. W akcji nawet Miller!

Wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uznający aborcję eugeniczną za niezgodną z ustawą zasadniczą, rozsierdził polityków lewicy. Rozpoczęli oni serię akcji, mających na celu pokazanie swojego pro-aborcyjnego podejścia. W Brukseli działają m.in. Miller, Belka, Cimoszewicz i Biedroń, a w Polsce planowane jest zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy liberalizującym prawo aborcyjne.

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. "Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę" - podkreślono w uzasadnieniu.

Wyrok nie spodobał się lewicowym politykom. Szybko po ogłoszeniu wyroku rozpoczęli swoje działania - ruszył festiwal listów i wniosków pisanych do instytucji europejskich...

 - Wraz z M. Belką i Wł. Cimoszewiczem skierowaliśmy interpelację do KE ws. sytuacji kobiet w Polsce po orzeczeniu TK. Wnioskujemy o ustanowienie możliwości refundacji kosztów przerywania ciąży w określonych przypadkach na obszarze całej Unii z funduszy europejskich

- napisał Leszek Miller na Twitterze.

W interpelacji europosłowie piszą, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego "tysiące polskich kobiet stanie każdorazowo przed dramatycznym wyborem i zostanie zmuszonych do szukania pomocy medycznej poza granicami kraju". 

Inny z lewicowych europosłów, lider Wiosny Robert Biedroń przekazał, że wystąpił z inicjatywą rezolucji Parlamentu Europejskiego potępiającej wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji i dodał, że taką inicjatywę europarlament mógłby podjąć na początku listopada.

Działania w tej sprawie podejmowane są również w Polsce. Poseł Lewicy Katarzyna Kotula na wspólnej konferencji z przedstawicielkami organizacji społecznych poinformowała, że powstanie obywatelski komitet inicjatywy ustawodawczej, w którego skład wejdą m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet, Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny czy Aborcyjny Dream Team.

- Zapraszamy do współpracy wszystkie środowiska kobiece, które chcą z nami robić dużą kampanię informacyjną, a także zbierać podpisy w kierunku liberalizacji prawa aborcyjnego

- apelowała Kotula.

Z kolei Anna Maria Żukowska, rzeczniczka Lewicy, przypomniała, że w lutym klub złożył projekt ustawy liberalizujący przepisy aborcyjne. "Nie został mu jeszcze nadany numer druku" - podkreśliła. Żukowska przekazała, że w przyszłym tygodniu będzie informacja o szczegółach dotyczących samego komitetu, jego działaniu i rozpoczęciu zbiórki podpisów.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#lewica #aborcja #Trybunał Konstytucyjny

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo