Z październikowego sondażu CBOS dotyczącego zaufania do polityków wynika, że największym zaufaniem cieszy się prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 59 proc. badanych, o 3 pkt proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Nieufność w stosunku do głowy państwa wyraża 31 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 5 pkt proc.

Drugie miejsce w rankingu zaufania zajmuje premier Mateusz Morawiecki, którego zaufaniem darzy 51 proc. badanych. Negatywne nastawienie do szefa rządu ma 35 proc. ankietowanych. Notowania premiera od września nie zmieniły się znacząco.

Natomiast - jak podaje CBOS - słabsze niż miesiąc temu oceny ma znajdujący się na trzeciej pozycji październikowego rankingu były kandydat w wyborach prezydenckich i lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. We wrześniu polityk ten zajmował drugie miejsce w tym rankingu, nieznacznie wyprzedzając premiera Mateusza Morawieckiego. W październiku sytuacja ponownie uległa odwróceniu. Zaufanie do Szymona Hołowni deklaruje obecnie 48 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 4 pkt proc. Z kolei nie ufa mu 23 proc. respondentów (o 4 pkt więcej niż we wrześniu).

Na czwartym miejscu, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, znalazł się szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 39 proc. ankietowanych, zaś nieufność wobec niego wyraża 24 proc. badanych.

Pierwszą piątkę w rankingu zamyka prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, któremu ufa 38 proc. ankietowanych.

Słabe wyniki zanotowali politycy Koalicji Obywatelskiej. Rafałowi Trzaskowskiemu ufa 35 proc. ankietowanych (spadek o 5 pkt proc), a 43 proc. mu nie ufa (wzrost o 4 pkt proc.). Szefowi PO Borysowi Budce ufa 22 proc. ankietowanych, nie ufa mu 39 proc. badanych (wzrost o 4 pkt proc.). Nieufność w stosunku do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego deklaruje 34 proc. ankietowanych (wzrost o 5 pkt proc.), a ufa mu 22 proc. badanych. (spadek o 3 pkt proc.)

Z badania wynika, że najwyższą średnią ocen uzyskał w tym miesiącu lider rankingu zaufania prezydent Andrzej Duda (1,05 pkt). Pozytywne noty wyraźnie przeważają także w ocenach Szymona Hołowni (średnia wyniosła 0,77 pkt) oraz premiera Mateusza Morawieckiego (0,60).

Skąd takie wysokie oceny dla rządzących? Możliwe, że wiążą się one z tym, że Polacy w większości popierają podjęte przez rząd działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa - jak wynika z badania pracowni Estymator dla dorzeczy.pl, ponad trzy czwarte procent badanych pozytywnie ocenia budowę szpitali polowych, podobny wynik jest w przypadku ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji publicznej oraz zakazu zgromadzeń i imprez masowych. Z kolei wprzypadku ograniczenia liczby klientów w sklepach, rozwiązanie to popierane jest przez 66,5 procent Polaków..